LONDÝN, BRATISLAVA. Ak predávate cez internet starý bicykel alebo topánky ktoré vám nesadli, nie je na tom nič zlého. Ak však niekto ponúka stovky tovarov v neobmedzených množstvách, ponáša sa to na úhybný manéver, ktorý má ukryť obchody pred daňovým úradom.
Na takýchto „podnikateľov“ si chcú posvietiť v Británii. Pripravujú právny rámec, ktorý by otvoril užšiu spoluprácu s prevádzkovateľmi virtuálnych tržníc, aukcií a inzertných portálov. Úrad spravujúci dane a clá očakáva, že hromadný prístup k dátam by mu pomohol odhaliť tých, ktorí sa pri svojom podnikaní pokúšajú vyhýbať daňovej povinnosti.
Zámer počíta s analýzou dát a ich konfrontáciou s inými databázami. Hoci BBC priamo nemenuje Ebay, Etsy, či iné služby ktoré evidujú konkrétne transakcie, zdá sa, že úrady sa obzerajú práve týmto smerom. Nahlasovacia povinnosť s pravidelnými správami môže trochu zmeniť spôsob, akým lacné tovary na internete nakupujeme.
Podľa odhadov v tejto skrytej ekonomike dochádza ročne k objemu obchodov vo výške 5,9 miliárd libier, do polovice októbra by malo byť jasné, akou cestou sa úrady vyberú. Nie je vylúčené, že ich kroky budú nasledovať ďalšie štáty, v ktorých sa o tomto trende intenzívne diskutuje.
Podobné ponuky možno nájsť aj na Slovensku, hoci aj na inzertnom serveri bazos.sk. Kým niektorí obchodníci poctivo zasielajú s dohodnutým tovarom aj daňový doklad, iní intenzívne obchodujú bez toho, aby boli ochotní riešiť prípadné sťažnosti a reklamácie.