
Čipy založené na technológii Java boli po dlhé roky označované za hrubé, pomalé a drahé, čo bránilo implementovaniu programov v jazyku Java do malých prístrojov spotrebnej elektroniky. Javové programy si vyžadujú pre svoj chod väčšiu pamäť a zároveň vyžadovali väčšiu kapacitu pre spracovávanie a spúšťanie programových aplikácií. Java od firmy Sun Microsystems je dešifrovaný jazyk – jeho hlavnou zaujímavosťou je, že ho možno spustiť hocikde. Javová aplikácia je zostavená v bajtovom kóde, ktorý prekladá tzv. virtual machine. Virtuálny aparát prepisuje generický bajtový kód na kód, ktorému dešifruje operačný systém a mikroprocesor počítača. Ak prepisovanie funguje príliš pomaly, tak programátori často hľadajú niečo racionálnejšie.
V 1997 sa Sun pokúšal vyrobiť javové čipy, ktoré mali prispieť k zdokonaleniu spracovania javového kódu, ale produkty na trhu neuspeli. Sun teraz vydal novú verziu javy pod názvom "Java 2 Micro Edition", ktorá zaberá menej pamäte a funguje rýchlejšie na malých prístrojoch ako sú mobilné telefóny, pagery alebo malé prenosné počítače. Výrobcovia čipov vidia v jave ďalšiu príležitosť vyrábať produkty, ktoré zrýchlia výkonnosť javy v mobilných telefónoch. Renomované firmy ale aj nováčikovia na trhu mobilných technológií vyvíjajú javové systémy založené na čipe - mix silikónu a softvéru, ktorý by mal zrýchliť fungovanie javy 5 až 10 násobne.
Medzi nováčikmi sú kalifornské firmy ako Nazomi Communications, Zucotto Wireless, aJile Systems, a Aurora VLSI. Ďalšia známa kalifornská firma InSilicon pridala k svojej produktovej palete v oblasti komunikačných technológií javové akcelerátory. Anglická firma ARM Holdings z Cambridge pracuje na programovom jadre podporujúcom javu, ktoré by malo byť využité ako prídavná zložka využívaná priamo mikroprocesorom. Parthus Technologies z írskeho Dublinu majú vlastný prekladací program pre javový čip. Insignia Solutions z Anglicka pracuje na softvéri, ktorý by zrýchlil výkonnosť javy bez zvýšených nákladov za silikón. Postoje jednotlivých firiem sa líšia hlavne v tom, aký podiel z celkového množstva 227 javových bajtových kódov bude implementovaných priamo v hardvéri. Firma Nazomi tvrdí, že zrýchli 70 percent najpoužívanejších bytových kódov. Toto rozhodnutie je dôležité pre nováčikov, pretože ovplyvňuje ich náklady za silikón. Čím viac akcelerujú hardvér, tým viac peňazí minú na silikón.
Výrobcovia si od tejto technológie sľubujú zvýšenú výkonnosť prístrojov a menší objem pamäte potrebnej na spustenie softvéru. Japonská firma NTT DoCoMo je, čo sa týka javy, optimistická. Očakáva, že všetky jej mobilné telefóny budú na konci tohto roku podporovať javu. Nokia tiež očakáva, že väčšina jej telefónov bude založená na jave – v roku 2002 chú predať 50 miliónov a v roku 2003 100 miliónov takýchto mobilov. Americký provider Nextel s 8.3 miliónmi zákazníkov uviedol tento rok na trh mobilný telefón podporujúci javu. Tento modul funguje s čipom Motorola Patriot, ktorý spája procesor Mcore a procesor s digitálnym signálom do jedného čipu, aj keď nepoužíva špecifické javové zrýchlenie. Predpokladá sa, že počet prístrojov založených na jave (mobilné telefóny, PDAs, pagery, atď.) narastie zo 176 miliónov v roku 2001 na 721 miliónov v roku 2005. Len asi 200 miliónov prístrojov bude mať v roku 2005 javové zrýchlenie, prevažne preto, že väčšina mobilných telefónov bude mať lepšie mikroprocesory, ktoré nebudú potrebovať pomoc akcelerátorov. Javové akcelerátory zožnú len malé licenčné poplatky za každý prístroj. Výsledkom bude to, že trh pre javové čipy uživí len dvoch či troch výrobcov.
Autor: ne