1.Alzheimer: menší prelom
Liečba Alzheimerovej choroby už roky stroskotáva na neúspechoch klinických testov. Aj solanezumab, liek Američana Eliho Lillya, mal nakročené rovnakým smerom. Nakoniec sa však ukázalo, že je predsa len čiastočne účinný proti proteínu amyloid-β, ktorý sa pacientom s Alzheimerom nazbierava v mozgu. Látka spomalila jeho pribúdanie o tridsať percent.
2.Spojenectvo delfínov
Skupiny delfínov rôznych druhov sa v prírode občas objavujú. Na Bahamách však vytvorili delfíny skákavé a delfíny kapverdské jedinečnú komunitu. Zháňajú spolu potravu, hrajú sa, navzájom si strážia mladé a samci spoločne odháňajú neželaných návštevníkov. Niekedy dokonca dochádza aj k páreniu medzi oboma druhmi.
Čítajte viac na New Scientist.
3.Uhlík a vyšetrovanie
Datovanie pozostatkov ľudí a zvierat pomocou uhlíkovej stopy sa používa v archeológií, ale aj pri kriminálnom vyšetrovaní. Rádioaktívny izotóp C-14 sa v tkanivách rozkladá a zanecháva v nich atómy uhlíku. Analýzou ich počtu sa dá určiť vek vzorky. Nárast emisií uhlíka však môže do roku 2050 tento proces narušiť, pretože ľudia aj zvieratá budú vykazovať rovnaký vek, ako ich tisíc rokov starí predkovia.
4.Marihuana namiesto mlieka
Pri marihuane sa väčšinou hovorí o jej psychoaktívnej látke - kanabidiole THC. Izraelskí vedci našli využitie pre ďalší kanabidiol - CBD. Nie je psychotropný, ale pomáha pri hojení kostí a môže ich aj posilniť. Musí však byť izolovaný, pretože v kombinácií s THC už podobné účinky nefungujú.
Čítajte viac na Popular Science.
5.Záchrana kvantovou teleportáciou
Ak niečo spadne do čiernej diery, nemusí to byť navždy stratené. Trik spočíva v kvantovej teleportácií založenej na previazaných časticiach. Pôsobením na jednu z nich sa zmení stav aj tej druhej, nech je kdekoľvek. Čierne diery neustále vytvárajú takto previazané častice a práve pri nich sa po chvíli nerozplynú a nepremenia na energiu.
Čítajte viac na New Scientist.