BRATISLAVA. Pamätáte si pocit, keď ste sa ako deti nevedeli dočkať Vianoc a každý deň vám pred nimi prišiel ako večnosť?
A tiež na to, ako ste postupom rokov začali mávať pocit, že ten čas začína neuveriteľne letieť?
Odpoveď na otázku, prečo to takto funguje, nie je jednoduchá. Vedci sa však o ňu pokúsili: existuje niekoľko hypotéz, niektoré dokonca podložené aj následnými experimentmi, ktoré tento fenomén popisujú.
Rýchlejšie, keď nám je fajn
Za jedným z bežných laických vysvetlení je pocit šťastia a spokojnosti. Jednoducho, keď zažívame niečo príjemne, čas nám uteká rýchlejšie - a naopak.
„Položte svoju ruku na horúce kachle na minútu a tá sa bude zdať ako hodina. Seďte s krásnym dievčaťom hodinu a tá sa vám bude zdať ako minúta,“ vysvetlil túto relativitu Albert Einsteina.
Toto obľúbené vysvetlenie preukázali podľa magazínu Medical News Today v roku 2011 vedci Alabamskej univerzity. Na základe výsledkov svojho výskumu však modifikovali staré známe „čas uteká, keď sa zabávame“.
Podľa nich čas uteká iba vtedy, keď za touto zábavou vidíme aj napĺňanie nejakého pozitívneho cieľa.
Nakupovanie vám teda bude utekať rýchlejšie, keď si hľadáte aj niečo pre seba a nie len vtedy, keď sprevádzate svojho priateľa alebo priateľku.