Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Južná Afrika má najpočetnejšiu populáciu nosorožcov na svete. Rovnako ako v iných oblastiach sú však častým terčom pytliakov, pretože ich rohy sú cenné a v niektorých častiach sveta sa im pripisujú liečiteľské vlastnosti.
Minulý rok zomrelo iba v tejto africkej krajine viac ako 1200 jedincov. Na niektorých miestach im radšej rohy odrezávajú alebo ich strážia ozbrojenci, aby pytliakov odradili. Britská nezisková organizácia Protect zameraná na ochranu zvierat prišla s ďalším účinnejším riešením, ktoré môžu zabrániť vyhynutiu nosorožcov.
Testujú systém Rapid (Real-time Anti-Poaching Intelligence Device), ktorý sa spolieha na moderné technológie. Nosorožec má pod kožou senzor srdcového tepu. Ak sa dramaticky zmení, pošle signál do riadiaceho centra odkiaľ aktivujú malú kameru vloženú v rohu.
Ak zábery ukážu, že je v nebezpečenstve, vyšlú proti pytliacku jednotku, ktorá sa riadi GPS koordinátmi vysielaných z obojku okolo ich krku. Pytliakov to má odradiť útočiť na takýchto nosorožcov, pretože vedia, že sa im nepodarí uniknúť s cennými časťami zvieraťa.