SME

Šesť tipov, ako si vybrať dokonalú navigáciu

Nepreplácajte za doplnkové funkcie, alebo nepotrebné mapy. Nenáročným postačí aj akýkoľvek smartfón.

(Zdroj: Garmin)

Mapy už dávno nie sú v móde. Navigácia je presná, má aktuálne informácie a ak si priplatíte, pomôže vám vyhnúť sa nepríjemným zápcham.

1.Vyberajte podľa potreby

Tak, ako si na občasné pozeranie Facebooku nekúpite drahý biznis notebook, nemali by ste si pre občasné jazdy kupovať tú najdrahšiu navigáciu. Výber vášho modelu by mal presne zodpovedať potrebám a času, ktorý v aute strávite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cestujete často a neradi meškáte? Vyberte si model vybavený TMC prijímačom, ktorý vás bude informovať o dopravných obmedzeniach. Navigačný softvér na základe týchto informácií upraví trasu tak, aby ste v zápchach stáli čo najmenej.

SkryťVypnúť reklamu

Šoféri s horším navigačným zmyslom ocenia softvér s fotorealistickým zobrazením blížiacej sa križovatky, či diaľničného zjazdu. Tento systém výrazne uľahčí orientáciu v neznámom prostredí s množstvom križovatiek.

2.Na malej obrazovke veľa neuvidíte

Dobe smartfónov s veľkými 6-palcovými uhlopriečkami sa prispôsobili aj navigácie. Stále síce nájdete základné malé modely, komfort ich používania je ale výrazne horší v porovnaní s prémiovými modelmi.

Od veľkosti uhlopriečky záleží nielen komfort používania a navigovania. Na malej ploche budete len ťažko triafať do malých tlačidiel a odvrátenie pozornosti od riadenia vozidla nemusí byť vôbec bezpečné.

Odporúčame preto siahnuť po 5-palcových modeloch, pričom rozlíšenie obrazovky až tak veľkú úlohu nehrá. Dôležitejšia je jej schopnosť popasovať sa so silným slnečným svetlom, aby ste počas cesty na dovolenku aj videli, kam máte odbočiť.

SkryťVypnúť reklamu

3.Doživotná aktualizácia môže klamať

Plánujete cestovať len po Slovensku, Európe, alebo sa svoju navigáciu chystáte zobrať aj na výlet do Spojených štátov? Svoje požiadavky na mapové pokrytie si premyslite dopredu, neskoršie dokúpenie máp vás nemusí vyjsť vôbec lacno.

Pri exotických destináciách môžete naraziť aj na problém s dostupnosťou máp hlavne pri menej známych výrobcoch navigácií. Nespoliehajte sa, že ich zadarmo zoženiete na internete – tento postup je nelegálny a stiahnuté mapy nemusia byť vôbec aktuálne.

Dobre si preštudujte dĺžku poskytovaných aktualizácií máp. Niektorí výrobcovia týmto označujú aktualizácie po dobu morálnej životnosti zariadenia. V bežnej reči do konca jeho predaja. Čo znamená, že napríklad po dvoch rokoch si budete musieť kúpiť buď novú navigáciu, alebo balíček máp.

SkryťVypnúť reklamu

4.V jednoduchosti je sila

Desiatky zbytočných funkcií a tlačidiel vyzerajú dobre len na propagačných materiáloch. V bežnej cestnej premávke vodič potrebuje rýchly a jednoduchý prístup k dôležitým funkciám.

Zadanie cieľovej adresy nesmie byť zdĺhavé a softvérová klávesnica musí mať čo najväčšie písmená. Ak môžete, vyskúšajte si navigáciu naživo a skúste bez návodu zadať cieľovú adresu. Zvládli ste to bez problémov? Ak áno, tak aj ďalšie funkcie budú pre vás pravdepodobne hračkou.

Alternatívou k ťukaniu po displeji je hlasové ovládanie. Nájdete ho len pri tých lepších a drahších modeloch, prípadne aj v základnej navigácii vášho smartfónu.

5.Pomôže predísť kolízii

Za posledné dva roky pribudlo do navigačných zariadení niekoľko technologických noviniek. Okrem možnosti prehrávať filmy, dostali tie lepšie z nich na zadnú stranu kameru a naučili sa nahrávať video z cesty pred vami. Čo vám môže pomôcť v prípade havárie či dopravného priestupku.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa zaujímavejšie sú modely, ktoré vás dokážu upozorniť v prípade nebezpečných manévrov. Tiež majú na zadnej strane kameru, ktorú ale okrem záznamu video využívajú aj na analýzu cesty pred vami.

Taká navigácia vás vie včas upozorniť na nebezpečenstvo zrážky a unaveným vodičom zachráni život upozornením pri nechcenom vybočení z jazdného pruhu. Cena za tak vybavenú navigáciu ale môže presiahnuť hranicu 400 eur.

6.Najlacnejšou navigáciou je smartfón

Nezáleží akým operačným systémom je vybavený váš smartfón, navigačný softvér v ňom určite nájdete a nebude vás stáť ani euro navyše. Teda v prípade, ak vám stačí pomerne strohá funkcionalita a priemerné navigovanie v meste.

Plnohodnotnú navigáciu spravíte zo svojho smartfónu až dokúpením adekvátnej aplikácie, obľúbený je napríklad slovenský Sygic. Pripočítať si treba aj investíciu v podobe stojana do auta a nabíjačky, bez ktorej by ste svoj smartfón vyšťavili behom pár hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Na smartfón ale zabudnite v aute bez klimatizácie. Počas slnečných sní by sa na prednom skle do hodiny uvaril kvôli kombinácii nabíjania, permanentne zapnutého displeja, náročnej aplikácie a tepla z priameho slnečného žiarenia.

Na čo si treba dať pozor?

  • Staré mapy vám cestu zbytočne skomplikujú, kupujte navigácie minimálne s dvojročnou aktualizáciou.

  • Displej musí byť jasne čitateľný aj na priamom slnku.

  • Vyskúšajte si navigáciu pred kúpou. Jednoduchosť používania oceníte v kritických situáciách.

  • Veľký displej je síce drahší, no uľahčí ovládanie a zvýši prehľadnosť navigácie.

  • TMC prijímač oceníte pri častom jazdení v úsekoch s dopravnými zápchami.

  • Navigáciu musíte umiestniť tak, aby vám nezavadzala vo výhľade na vozovku.

  • Navigáciu nikdy nenastavujte počas jazdy.

  • Nenechávajte ju v zaparkovanom aute. Priame slnko ju môže poškodiť a zbytočne priťahuje zlodejov.

SkryťVypnúť reklamu

Tipy na zaujímavé navigácie

Obchody sú ich plné a väčšina sa podobá ako vajce vajcu. Vyskúšali sme tri zaujímavé modely - jeden základný s nízkou cenou, cenovo dostupnú kombináciu navigácie so záznamovou kamerou a nakoniec jednu z najlepšie vybavených navigácií, ktorá vám môže pomôcť v kritických situáciách.

TomTom Start 20 Regional

Jednoduchá navigácia pre nenáročného šoféra ho nemusí finančne zruinovať. V akcii ju kúpite už za stovku, čo je dobrá ponuka vzhľadom na mapové podklady 27 štátov strednej a východnej Európy. Okrem oficiálnych aktualizácií dostupných po dobu životnosti zariadenia si do neho môžete každý deň bezplatne stiahnuť opravené mapy od niekoľko miliónovej komunity vodičov.

SkryťVypnúť reklamu

TomTom Start 20 je jedna z menších navigácií s uhlopriečkou 4,3 palca. Ovládanie nie je zbytočne zložité a navigačný softvér myslí aj na vodičov, ktorí majú problém sa zaradiť do správneho jazdného pruhu. Pre príjem TMC informácií si musíte dokúpiť samostatný prijímač, ktorý nie je najlacnejší. Držiak na sklo auta nie je vyriešený najlepšie a v niektorých prípadoch ho kvôli malým rozmerom a limitovanému vyklopeniu umiestnite len v niektorých častiach predného skla.

+ dobrá cena, navigácia na parkoviská
- menší počet máp, chýbajú doplnkové funkcie
Hodnotenie: 7,0
Cena: 109 eur

Mio Combo 5107 ML

Cenovo dostupná kombinácia záznamovej kamery a navigácie s dostatočne veľkým 5-palcovým displejom. Navigačný softvér má podklady pre 44 krajín vrátane Slovenska a obsahuje všetky firemné doplnky, vrátane detailných zobrazení zložitých križovatiek a výjazdov. Svoju trasu si môžete naplánovať na počítači a následne preniesť do zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Záznam videa sa spúšťa automaticky vďaka integrovaným senzorom. V balení nájdete aj pamäťovú kartu s kapacitou osem gigabajtov, na ktorú uložíte až niekoľko hodín videa. Video ale prehráte len v dodávanej aplikácii, ktorá ukazuje aj presnú polohu auta v danej sekunde záznamu. Výrobca ale nemyslel na majiteľov počítačov od Apple – neprehráte si na nich video a zabudnúť môžete aj na akúkoľvek aktualizáciu máp.

+ navigácia a kamera v jednom, matný displej
- stojan bez integrovaného nabíjania, slabší záznam videa
Hodnotenie: 7,4
Cena: 160 eur

Garmin nüviCam LMT

Je najlepšie vybavená navigácia, akú si môžete kúpiť. Je síce veľmi drahá, no má veľké množstvo užitočných funkcií a vyniká aj v tom najdôležitejšom – navigácii. Mapy majú doživotnú záruku, sú presné a pri väčšine odbočiek vám ukážu ich fotorealistické zobrazenie. Páčil sa nám príjemný hlas hlasovej navigácie, ktorý bol zrozumiteľný aj pri nižšej hlasitosti.

SkryťVypnúť reklamu

Táto navigácia je dosť veľká, má 6-palcový displej a na mohutnosti jej pridáva aj integrovaná otočná kamera. Tú je potrebné presne nastaviť, keďže okrem záznamu videa zvláda niekoľko netradičných funkcií. Tou prvou je výstraha pred kolíziou s vozidlom pred vami, takže ak sa k nemu dostanete nebezpečne blízko, upozorní vás jasným zvukom. Na diaľniciach a mimo obce neustále sleduje polohu vozidla a upozorní vás pri neúmyselnom vybočení z jazdného pruhu. Obidve funkcie sú dosť presné, s veľmi malým počtom planých poplachov.

Páčil sa nám aj držiak na sklo auta, v ktorom je integrované napájanie a navigáciu prichytáva magneticky. Kábel napájania obsahuje TMC prijímač, no ďalšie doplnkové informácie dodáte navigácii aj pri bezdrôtovom prepojení so smartfónom. Budete presne vidieť dĺžku kolóny, problémové úseky, či dokonca aj počasie na celej trase. Navigácia funguje aj ako hands free pre príjem telefonických hovorov.

SkryťVypnúť reklamu

+ navigácia a kamera v jednom, veľký displej, množstvo funkcií
- displej odráža svetlo
Hodnotenie: 9,0
Cena: 369 eur

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 2
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu