MICHIGAN, BRATISLAVA. Hoci na prvý pohľad vyzerá ako satelit metropoly s dobre vybudovanou infraštruktúrou, v skutočnosti je iba mestom duchov. Na 13-hektárovom pozemku vybudovala Michiganská univerzita priestor, ktorý má slúžiť pre zdokonaľovanie samostatných vozidiel.
V ohraničenom priestore sa nachádzajú rôzne druhy ciest, priechodov a komunikácií. Je tu úsek štvorprúdovej diaľnice s rôznymi druhmi nájazdov a zjazdov, sú tu asfaltové cesty a cestičky vykladané zámkovou dlažbou. Nechýba množstvo križovatiek s rôznym uhlom napojenia, most, či tunel. Nájdu sa aj pracovné zátarasy, prechody pre chodcov a iné situačné prvky.
Práve tie majú podľa agentúry Bloomberg dať dostatok priestoru pre vývojárov robotických automobilov, aby mali kde otestovať ich schopnosti. K tomu slúžia aj robotickí chodci, ktorí sa môžu nečakane objaviť v rôznych častiach trasy. Vďaka nim bude možné zistiť, do akej miery dokážu technológie ľudský život ochrániť.
Budovy sú nahradené fasádnymi replikami, všetko je monitorované a dokumentované technológiami, ktoré robia z tohto dopravného ihriska moderný nástroj pre hodnotenie autonómnych systémov. Akademici sú presvedčení o tom, že podobné parky budú po krajine pribúdať, pretože technológie treba preveriť v umelých podmienkach skôr ako sa vydajú na cesty.
A práve dobre nastrojené cvičisko dáva predpoklad, že sa nikomu nič nestane. Pri previerkach sa počíta aj so simulovanou dopravou a modelovaním situácií priamo na mieru jednotlivých projektov. Projekt vychádzal pri budovaní z 10-miliónového rozpočtu, do budúcnosti sa pri plánovanom vyťažení počíta s rozširovaním.