1.Koniec nádeje
Arktický morský ľad sa topí každým letom skôr a v zime zamŕza neskôr. Pre ľadové medvede je v tomto čase náročnejšie chytať tulene, ich zdroj potravy. Niektorí vedci si mysleli, že nádej pre ohrozený druh je schopnosť ich metabolizmu znížiť aktivitu počas tohto obdobia. Ukázalo sa, že medvede niečo takéto nedokážu.
2.Krik a strach
Krik patrí medzi najzákladnejšie ľudské zvuky, pretože upozorňuje na nebezpečenstvo alebo na potrebu pomoci. Hlasitosť ani výška jeho tónov však nestačia, aby krik vyčnieval z každodenného hluku a musí mať aj tretiu vlastnosť - surovosť. Upúta našu pozornosť a priamo pôsobí na centrum strachu v mozgu.
Čítajte viac na New Scientist.
3.Príťažlivosť nedokonalej hudby
Odporcovia elektronickej hudby často poukazujú na neprítomnosť živých nástrojov. Síce sa často mýlia, ale vedci potvrdili, že ľuďom sa predsa len viac páči skutočný bubeník ako digitálne naprogramované bicie. Ľudská nedokonalosť totiž v hudbe robí chybičky, ktoré nie sú náhodné, ale vytvárajú príťažlivý vzorec.
Čítaje viac na Science, alebo na Mental Floss.
4.Hviezdna symfónia
Hviezdy ako naše Slnko vibrujú podobne ako hudobné nástroje. Vedci pomocou nich hľadajú napríklad planéty, ktoré okolo nich krúžia. Mohli by ich však využiť aj na hľadanie gravitačných vĺn, ktoré predpovedala aj Einsteinova teória relativity. V časopriestore okolo nich ich vytvárajú napríklad binárne hviezdne systémy alebo dve čierne diery, ktoré sa spájajú do galaxií.
Čítajte viac na New Scientist.
5.GPS určí depresiu?
Pomocou aplikácie, ktorá získava dáta zo senzorov a GPS dokážu vedci určiť, či má používateľ smartfónu depresiu s presnosťou 86,5%. Účastníci výskumu vyplnili dotazník a vedci následne analyzovali, ako často mobil používali, ako často vychádzali z domu a ako často sa odklonili od dennej rutiny. Ľudia s náznakmi depresie sa menej pohybovali cez geografický priestor.