Veľký hadrónový urýchľovač objavil pentakvark. Prečo je to dôležitá správa?
Za posledných pätnásť rokov avizovali vedci viacero pentakvarkov, ale žiadny nebol potvrdený iným experimentom. Tento objav sa javí ako najvýraznejší z nich a dúfajme, že bude potvrdený, vďaka čomu budeme môcť lepšie pochopiť teoretické modely, ktoré popisujú stavbu jednotlivých silno interagujúcich častíc (hadrónov).
Prečo trvalo viac ako päťdesiat rokov, kým na časticu vedci narazili?
Dva pentakvarkové stavy, ktoré teraz objavili, majú veľmi vysokú hmotnosť. S takou vysokou hmotnosťou potrebujú dostatočne vysokú energiu, aby boli produkované a to vyžaduje silný urýchľovač. Okrem toho je potrebný detektor s dobrým rozlíšením, aké má detektor LHCb.
Pracovali na tomto objave aj slovenskí vedci?
Ak ide o pracovníkov našich inštitúcií, nikto nie je zapojený do experimentu LHCb. Na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela však pracuje ešte aj Evgeni Kolomeitsev, ktorý sa vo svojom výskume venuje aj teórii súvisiacej s pentakvarkami v rámci svojich modelov. Na experimente LHCb v súčasnosti pracuje zo Slovákov najmä Michal Kreps z Univerzity vo Warwicku.
Čo by nám takýto exotický stav hmoty mohol povedať o vesmíre okolo nás?
Pozorovanie pentakvarku nám zrejme pomôže spresniť modely, ktorými popisujeme štruktúru silno-interagujúcich častíc - akými sú aj protón alebo neutrón. Je totiž prakticky nemožné počítať tieto vlastnosti priamo zo štandardného modelu.
Vieme odhadnúť, čo nové nám reštartovaný LHC (aj keď toto bol objav zo starších dát) ešte prinesie?
Z môjho pohľadu sú zaujímavé experimenty so zrážaním atómových jadier. Reštartovaný urýchľovač poskytne viac možností študovať vzniknutú horúcu hmotu za pomoci častíc s veľmi vysokou energiou.