Sonda New Horizons je v bezpečí a na Zem posiela dáta získané pri historickom prelete nad Plutom. Prvé z nich zverejnil výskumný tím misie v stredu večer, najbližšia tlačová konferencia s novými objavmi bude v piatok.
1.Aktívne a mladé
Pluto malo byť na povrchu pokryté krátermi, no po nárazoch menších vesmírnych telies nevidno žiadne stopy. Na prvej detailnej snímke z výšky 770-tisíc kilometrov sú však vidno hory, ktoré trčia do výšky až 3500 metrov.
Začali sa tvoriť iba pred 100 miliónmi rokov a môžu ešte stále rásť. Naznačuje to, že povrch Pluta je geologicky aktívny, čo by vysvetľovalo aj neprítomnosť kráterov.
Hory pravdepodobne vznikli z ľadu pod povrchom trpasličej planéty, ktorá je prevažne pokrytá metánom a dusíkom. Väčšina podobných ľadových svetov sú mesiace v okolí obrovských planét a takáto geologická aktivita by bola výsledkom ich pôsobenia. Pluto však nič také nablízku nemá a útvary musia mať iný pôvod.
FOTO - NASA
2.Útesy aj kaňon
Ani na najväčšom mesiaci Pluta, Chárone, nevidno veľa kráterov. Na snímke z výšky 466-tisíc kilometrov, ktorá v sebe obsahuje aj farebné informácie zo zariadenia Ralph, sa však dajú pozorovať iné geologické prvky.
Cháron má približne tisíckilometrovú zónu útesov a žľabov a tiež sedem až deväť kilometrov hlboký kaňon. Aj jeho povrch je mladý a pravdepodobne stále geologicky aktívny.
Tmavú oblasť severného pólu nazývajú výskumníci Mordor a prvé snímky naznačujú, že ide o tenkú vrstvu nejakého tmavého materiálu.
FOTO - NASA
3.Metánový rozdiel
Spektrometrické dáta zo záložného balíku poslaného ešte pred preletom, ukazujú rôznorodý výskyt metánového ľadu na povrchu Pluta. Na bledších častiach pri severnom póle je napríklad zriedený s tekutým dusíkom, pri tmavších častiach zasa menej.
Podobné informácie pomáhajú určiť presné zloženie jednotlivých regiónov povrchu niekdajšej planéty.
FOTO - NASA
4.Hydra
New Horizons zistila aj základné fyzikálne vlastnosti mesiaca Hydra, ktorý bol doteraz iba rozmazaný bod svetla. Vieme už, že má nepravidelný tvar pripomínajúci zemiak s rozmermi 43 na 33 kilometrov.
Povrch mesiaca tvorí ľad a jeho súčasťou je aj desaťkilometrová tmavá oblasť.
FOTO - NASA
5.Pocta objaviteľovi
Tím New Horizons už tiež neoficiálne pomenoval oblasť na povrchu trpasličej planéty, ktorá pripomína srdce. Meno nesie po mužovi, čo Pluto v roku 1930 objavil: Tombaugh Regio.
Ešte pred preletom zverejnila NASA upravený záber Pluta a Chárona, ktorý ukazuje rozdiely v zložení jednotlivých oblastí. Tombaugh Regio má napríklad každú polovicu inú.
FOTO - NASA