SME

New Horizons sa ozvala, okolo Pluta preletela úspešne a bez poškodenia

Sonde bude trvať 16 mesiacov, kým pošle na Zem všetky dáta, ktoré počas utorkového preletu zozbierala.

Radosť v riadiacom centre po tom, ako New Horizons zavolala domov.Radosť v riadiacom centre po tom, ako New Horizons zavolala domov. (Zdroj: NASA)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Sonda New Horizons, ktorá prekonala takmer päť miliárd kilometrov a v utorok preletela tesne okolo Pluta, sa ozvala domov a pokračuje nepoškodená v lete. Hlavná časť jej misie tak bola úspešná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

New Horizons letela k Plutu takmer desať rokov a už uplynulé dni poskytla relatívne detailne zábery tejto trpasličej planéty, ktorá bola kedysi deviatou planétou slnečnej sústavy. Pred utorňajším preletom sa cielene odmlčala, aby sa mohla sústrediť na zber dát a informácií.

Keďže pri vzdialenosti takmer piatich miliárd kilometrov trvá let signálu tam aj späť približne deväť hodín, vedci z riadiaceho strediska Národného úradu pre letectvo a vesmír museli po prelete na potvrdenie úspechu čakať.

SkryťVypnúť reklamu

"Sonda poslala zatiaľ iba technické dáta. Nebolo jej úlohou hneď vysielať vedecké údaje aj preto, že jej pozorovania stále prebiehajú," povedal hlavný vedecký pracovník misie Alan Stern.

Pred obedom začne sonda vysielať ďalšie údaje, ktoré by okrem iného obsahovať aj fotografie s desaťnásobne vyšším rozlíšením, ako sme mohli doteraz vidieť. Aj toto vysielanie potrvá niekoľko hodín, keďže sonda posiela dáta podľa The Guardian rýchlosťou iba 1 kbit/s.

438,306 miles past Pluto, trying a hard measurement to capture crescent Pluto at 9 miles per pixel res. #PlutoFlyby pic.twitter.com/A9VYuKVvIC

— NASA New Horizons (@NASANewHorizons) July 15, 2015Historický úspechPo obdržaní prvého signálu prepukli v riadiacom centre NASA ovácie. „Verím, že sme týmto úspechom inšpirovali, celú novú generáciu prieskumníkov a tešíme sa na objavy, ktoré nás čakajú. Je to historický úspech pre vedu a výskum“ povedal šéf NASA Charles Bolden.

SkryťVypnúť reklamu

„Otvára sa pred nami nová éra výskumu slnečnej sústavy. Pripravované misie NASA odhalia záhady Marsu, Jupitera, Európy a tiež svetov okolo iných hviezd v najbližších rokov,“ povedal šéf riaditeľstva NASA pre vedecké misie vo Washingtone John Grunsfeld.

K úspechu sondy prostredníctvom siete Twitter zagratuloval aj americký prezident Barack Obama, alebo slávny fyzik Stephen Hawking.

Misia pokračujeNew Horizons teraz letí ďalej smerom ku Kuiperovmu pásu a jeho misia bude pokračovať. Už len samotné poslanie všetkých dát, ktoré sonda nazbierala počas utorňajšieho preletu, zaberie 16 mesiacov. Na Zem doteraz nedorazilo 99 percent zozbieraných údajov.

Predpokladá sa, že počas svojej misie objaví aj ďalšie väčšie telesá za Plutom.

Prečítajte si tiež:

Vedecká udalosť roka: sonda New Horizons prelietava okolo Pluta

SkryťVypnúť reklamu

New HorizonsNew Horizons vyštartovala k Plutu pred viac ako deviatimi rokmi, odkedy absolvovala trasu dlhú 4,8 miliardy kilometrov. Okolo Pluta preletela v utorok o 13.49 rýchlosťou takmer 50-tisíc kilometrov za hodinu.

Sonda odštartovala z Mysu Canaveral na Floride 19. januára 2006. Po skončení terajšej misie by mohla poslúžiť na prieskum iných objektov v takzvanom Kuiperovom páse.

V súvislosti s touto misiou sa dá hovoriť aj o konci prvej etapy planetárneho výskumu, kedy ľudstvo postupne vyslalo sondy ku všetkým existujúcim planétam v slnečnej sústave. A hoci Pluto bolo z tohto planetárneho klubu vyradené a zaradené medzi trpasličie planétky, misia mala obrovskú pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu