MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. O tom, do akej miery budete pri jazde autom vystavení riziku nehody môže v uliciach mesta rozhodnúť aj navigácia. Sú o tom presvedčení zástupcovia samosprávy New Yorku, ktorí s nezvyčajnou požiadavkou oslovili Google.
Pri skúmaní štatistík nehodovosti v meste sa prepracovali k záveru, že odbočovanie vľavo spôsobuje vodičom najviac problémov. V minulom roku pri takýchto incidentoch vyhasli životy 17 chodcov a troch cyklistov.
Preto žiadajú vývojárov, aby upravili algoritmy pre navigáciu v meste – s cieľom optimalizovať trasy tak, aby na križovatkách vodiči nemuseli odbočovať vľavo, pokiaľ to nie je nutné. Hoci aj za cenu dlhšej trasy, ak si ju vodiči na svojich navigáciách zvolia so zámerom zvýšenia bezpečnosti.
Dopravné oddelenie popri tom pracuje na svojej vlastnej stratégii. Upravuje prevádzku križovatiek a mení časovanie semaforov tak, aby boli chodci a cyklisti vo vyššom bezpečí.
Celoštátne štatistiky USA podľa magazínu Mashable uvádzajú, že 25 percent nehôd pri ktorých príde stretu s chodcami sa odohrá práve pri prejazde križovatkami vľavo. Nie je preto vylúčené, že bude Google podobnej iniciatíve naklonený.
Firma neprestajne zdokonaľuje svoje mapové aplikácie, pričom úzko spolupracuje s agentúrami a inštitúciami, ktoré sú v segmente dopravných infraštruktúr aktívne. Takto pred nedávnom pribudli hlásenia blížiacich sa železničných priechodov.