* Tím Masahira Fudžiwaru z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology vyvinul pridaním kumarínových spojok k pórom silikátu MCM-41 látku, ktorá po ožiarení rôznym svetlom najprv odoberá z okolia špecifické molekuly a potom ich zasa vypúšťa.
* Americkí astronómovia na čele s Abrahamom Loebom z Harvard University dospeli k záveru, že okolo prvej generácie kvazarov (supermasívnych čiernych dier s hmotnosťou miliárd hmotností Slnka) existovali už miliardu rokov po veľkom tresku rozsiahle galaxie.
* Podľa Anila Guptu z Indian Institute of Technology s kolegami sa počas posledných 11 000 rokov slabé letné monzúny v juhozápadnej Ázii vždy časovo zhodovali s ochladeniami v oblasti severného Atlantiku. Táto prepojenosť je zrejme trvalým znakom globálnej klímy.
* Jonathan Evans z Univerzity v Padove s kolegami preukázal na rybkách gubkách, že ak v tele samice súperia rovnaké množstvá spermií dvoch samcov, vyhrávajú spermie farebnejšieho samca, hoci môže byť fyzicky menší. Je to ďalší doklad postkopulačného sexuálneho výberu.
* Henri Weimerskirch z Chizé Centre for Biological Studies s kolegami umiestnil merače na morské vtáky fregaty vznešené (Fregata magnificens). Zistil, že tieto vtáky pri letoch mimo kolónie trávia prakticky všetok čas vo výškach až 2,5 km a kŕmia sa iba raz či dva razy denne.
* Austrálske pavúky druhu Thomisus spectabilis využívajú na maskovanie aj ultrafialové značky na kvetoch, aby lapili do siete opeľujúce včely, ktoré inak pavúky v UV svetle vidia.
* Žunjing Juan z Harvard Medical School s kolegami zistil, že farbivo konžská červená potláča opakovanie báz CAG (cytozín, adenín, guanín) v molekule DNA, vedúce k tvorbe abnormálnych polyglutamínových bielkovín, ktoré sa skrývajú za vznikom neurodegeneratívnej Huntingtonovej choroby.
* Bádatelia vedení Michaelom Kahnom z Pacific Northwestern Institute syntetizovali molekulu PNRI-299. Potláča tvorbu zápalovej bielkoviny AP-1, ktorá vedie k astmatickým záchvatom.
* Michael Bunge z Martin-Luther-Universität s kolegami úspešne izoloval zo znečistených riečnych sedimentov anaeróbne (kyslík nedýchajúce) baktérie z rodu Dehalococcoides, ktoré dokážu zo životného prostredia odstraňovať prudko jedovaté polychlórované dioxíny a furány.
* Vedci na čele s Oľgou Genbačevovou z University of California v San Franciscu odhalili povrchové bielkoviny selektíny, ktoré implantujú ľudské embryá na stenu maternice svojou reakciou so špecifickými uhľohydrátmi. Našli kľúč k liečbe niektorých foriem neplodnosti? ZDENĚK URBAN