SME

Kultúra nie je to, čím sa líšime od zvierat

Ľudoopy, najbližší príbuzní Homo sapiens, ukazujú v uzatvorených populáciách správanie, ktoré možno bez zveličovania nazvať kultúrnym. Vyplýva to z pozorovaní antropológov, o ktorých informoval americký časopis Science.


Ilustračné foto

Z iniciatívy Carela van Schaika z Duke University v Durhame (štát Severná Karolína) sa stretli vedci, ktorí pozorovali dlhé roky orangutany na indonézskych ostrovoch Sumatra a Borneo.

Porovnali nákresy a filmový materiál zachytávajúci ich správanie v rôznych oblastiach. Identifikovali 24 druhov správania, ktoré sa v určitých populáciách odovzdávajú napodobňovaním, alebo sa dedia z generácie na generáciu.

Kultúra orangutanov zahŕňa úkony nevyhnutné pre život, ale aj také, ktoré slúžia na zábavu a trávenie voľného času. Do prvej skupiny patrí napríklad používanie listov na spôsob rukavice alebo servítky, budovanie striech nad hniezdami v stromoch alebo odháňanie múch konármi. Pri zábave orangutany pred spaním vydávajú prskavé zvuky alebo skáču po kmeňoch odumretých stromov dovtedy, kým sa nezačnú nakláňať, aby krátko pred dopadnutím na zem odlomili konár a vybehli s ním do korún.

Všetky tieto druhy správania sú typické len pre určitú skupinu zvierat. Iné orangutany, žijúce v porovnateľnom prostredí, ktorým by sa konáre na odháňanie múch zišli, ale nenaučili sa ich používať, sa musia zaobísť bez nich.

„To ukazuje, že máme do činenia s kultúrou a nie s ekologicky podmienenými rozdielmi,“ tvrdí van Schaik.

Orangutany sú na rozdiel od šimpanzov alebo goríl väčšinou samotári. Niektoré populácie sú však sociálnejšie. Zdá sa, že paleta spôsobov správania spadajúca pod pojem kultúra je väčšia v tých skupinách, ktorých jedinci prichádzajú medzi sebou častejšie do kontaktu.

Staršie definície vysvetľovali pojem kultúra ako spektrum vlastností a schopností, ktoré odlišujú ľudí od zvierat. Len nedávno si vedci všimli, že aj niektoré skupiny šimpanzov sa správajú spôsobom prenášaným z jednej generácie na ďalšiu. Antropológovia predpokladajú, že tento vývoj sa začal asi pred siedmimi miliónmi rokov, keď sa oddelili vývojové línie človeka a šimpanza.

Výsledky pozorovania orangutanov podľa Van Schaika pripúšťajú záver, že prvé kultúrne spôsoby správania existovali už pred najmenej 14 miliónmi rokov. Vtedy sa totiž rozdelili evolučné línie predchodcov šimpanzov a orangutanov. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu