NEW YORK, BRATISLAVA. Výrobcovia čipov neustále pracujú na ich miniaturizácii, aby s menšou spotrebou dosiahli vyšší výkon v čoraz menších zariadeniach. Stačí, ak si spomenieme na prvé počítače a porovnáme ich s mobilmi v našich vreckách.
Firmy sa desiatky rokov sústreďovali na kremík, ktorý býva nosným materiálom pri výrobe čipov. Pri rovnakom materiáli vytvárali na výrobných linkách čipy, ktoré menili svet okolo nás.
V tejto chvíli je však väčšina procesorov vyrábaná 14- a 22-nanometrovou technológiou, plány Intelu na prechod k 10 nanometrom na nejaký čas stroskotali. Prebieha však modernizácia výrobných závodov, aby sa tento krok uskutočnil.
IBM však podľa BBC prichádza s technológiou, ktorá by mohla svet čipov ešte výraznejšie zmeniť. Firma nahradila kremík novým materiálom, ktorý je zmesou kremíka a germánia. Novými postupmi sa jej podarilo vyrobiť čipy so 7-nanometrovou štruktúrou a technológia má rezervy na ďalšie zdokonaľovanie a zmenšovanie veľkostí tranzistorov.
V súčasnosti možno rátať s 50-percentným nárastom výkonu čipov, modernizácia výrobných liniek však žiada viac úprav, ako pri doterajších prechodoch na menšie konštrukčné prvky. Firma preto pracuje na tom, aby sa jej nové technológie dostali do praxe.
Hoci v poslednom desaťročí príliš nevnímame nárasty výkonov pri počítačoch, čoraz intenzívnejšie na nás dopadajú výsledky miniaturizácie.
Mnohé aktivity, ktoré sme pred časom pripisovali stolovým počítačom a považovali ich vo svete notebookov za obmedzujúce, dnes vykonávame na malých displejoch smartfónov.