1.Chvosty morských koníkov
Morské koníky majú - na rozdiel od iných zvierat - štvorcové a nie okrúhle chvosty. Štúdia zverejnená v magazíne Science skúmala ich odolnosť.
Vedci si vytlačili trojrozmerné repliky a búchali do nich kladivkom. Nové zistenia môžu pomôcť pokroku v oblasti robotiky, či medicíny.
FOTO - MICHAEL PORTER/CLEMSON UNIVERSITY
Čítajte viac na Popular Science.
2.Náhrada Hubblovho teleskopu
Hubblov teleskop oslavuje svoje 25. výročie, no pravdepodobne vydrží iba ďalších päť až šesť rokov. Medzičasom sa na štart v roku 2018 pripravuje nový ďalekohľad: Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST), ktorý však bude snímať vesmír cez infračervené žiarenie.
Medzeru by však mohol vyplniť návrh skupiny amerických astronómov, ktorí pripravujú najväčší vesmíry ďalekohľad.
Za desať miliárd dolárov by niesol dvanásťmetrové zrkadlo, čo je päťkrát viac ako Hubble. HDST (High-Definition Space Telescope) by mohol pomôcť nájsť odpoveď na otázku, či je vo vesmíre iná forma života.
3.Plazmové oblaky
Vedci si v posledných desaťročia všimli, že rádiové signály z kvazarov a pulzarov niečo prerušuje. Najnovší výskum naznačuje, že príčinou sú medzihviezdne oblaky, ktoré obsahujú plazmu - najmenej stokrát hustejšiu ako bežný medzihviezdny priestor. Vedci sa však nevedia zhodnúť na príčinách ich vzniku.
4.Grécki vedci
Portál HEAL-Link, ktorý gréckym vedcom umožňuje prístup k elektronickým žurnálom, v posledných rokoch už viackrát takmer zastavil svoju činnosť.
Pod hrozbou bankrotu už prvého júla obmedzil viaceré služby, pretože ich vláda nemohla platiť. Po referende vedci neočakávajú, že sa situáciu podarí zachrániť.
5.Čudný hviezdny systém
V súhvezdí Veľkej medvedice vzdialenej 250 svetelných rokov od zeme je hviezdny systém 1SWASP J093010.78+533859.5.
Jeho päť hviezd prepája gravitácia, dve z nich dokonca zdieľajú spoločnú atmosféru. Astronómovia síce už v minulosti videli systém so šiestimi hviezdami, toto je však prvý, v ktorom okolo seba rotuje viacero párov hviezd.
FOTO - ESO