LONDÝN, PARÍŽ. Kengury počas svojho života uprednostňujú ľavú ruku. Zistili to ruskí vedci zo Sanktperersburgskej štátnej univerzity, ktorí v rokoch 2012 až 2014 tieto zvieratá pozorovali v Austrálii.
Vedci sa dlho domnievali, že ľavorukosť je jedinečná len pre primáty. Výskum posledných rokov však ukázal, že aj iným druhom stojacim na dvoch nohách sa mohla vyvinúť ako dominantná práve ľavá ruka.
„Vo vesmíre nie sme jediní, sme dvaja – ľudia a klokany,“ povedal podľa BBC vedúci štúdie, zoológ Jegor Malašichev.
Podľa výskumu publikovaného v časopise Current Biology vačkovce pohybujúce sa na dvoch nohách na svoju prácu bežne uprednostňujú ľavú ruku.
Tú používajú klokany obrovské, klokany červené aj klokany červenokrké či už pri čistení, kŕmení, alebo pri podopieraní sa. Naopak na vačkovcoch, ktoré sa pohybujú na štyroch nohách, tento trend nespozorovali.
Podľa vedcov je tak držanie tela dôležitým faktorom. Kľúčový pre vývoj tejto funkcie preto mohol byť práve prechod do vzpriamenej polohy.
Vedci chcú teraz zistiť, či je mozog týchto zvierat špeciálne vyvinutý nato, aby mohli túto funkciu rozvíjať. A tiež, či by prípadne mohol vysvetliť, prečo sú klokany na rozdiel od väčšiny pravákov medzi ľuďmi naopak ľavoruké.