
Rezonujúce akustické oscilácie vo vnútri hviezdy slnečného typu
Dvojica švajčiarskych astronómov objavila u hviezdy Alfa Centauri, najbližšej hviezdy viditeľnej voľným okom, akustické oscilácie, ktoré sa veľmi podobajú tým, aké vedci už desaťročia pozorujú na našom Slnku. Oscilácie povrchu nášho Slnka astrofyzici predpovedali už v roku 1948. Prvé pozorovacie dôkazy sa však objavili až v roku 1960.
Povrchové vrstvy Slnka sa neprestajne pohybujú nahor a nadol s periódou zhruba päť minút. Ide o povrchové prejavy radiálnych (v smere k stredu Slnka) a neradiálnych zvukových vĺn, ktoré vznikajú v takzvanej konvektívnej zóne, kde slnečný plyn prakticky vrie. Z amplitúdy a frekvencie týchto oscilácií sa možno dozvedieť veľa o pomeroch vo vnútri Slnka. Študijný odbor, ktorý sa osciláciami Slnka zaoberá, sa označuje ako „slnečná seizmológia“ – slnečné oscilácie sú totiž analógiou seizmických vĺn, ktoré geológovia využívajú k sondovaniu vnútra Zeme.
Slnko je normálna hviezda svojho typu, preto by mali podobne oscilovať aj iné hviezdy. Doterajšie merania však neboli dosť citlivé, lebo ide o veľmi malé zmeny. Astronómovia Francois Bouchy a Fabien Carrier z Observatoire de Geneve oznámili, že sa im pomocou spektrografu CORALIE (často sa využíva pri pátraní po planétach pri iných hviezdach) na švajčiarskom ďalekohľade Leonarda Eulera s priemerom objektívu 1,2 m podarilo v máji tohto roku počas piatich nocí zachytiť oscilácie povrchu hviezdy Alfa Centauri A. Táto hviezda, najjasnejšia v južnom súhvezdí Kentaura, sa veľmi podobá Slnku. Je však súčasťou dvojhviezdy; jej partnerka, Alfa Centauri B je o niečo menej jasná. S touto dvojhviezdou ešte voľne súvisí tretia, málo svietivá hviezda Proxima Centauri, ktorá je najbližšou známou hviezdou, je vzdialená od Slnka 4,3 svetelného roka.
Perióda oscilácií Alfa Centauri A je približne 7 minút a jej povrch sa pri nich pohybuje rýchlosťou 35 centimetrov za sekundu (pri jej polomere 875 000 km to predstavuje zmenu iba o 40 metrov). Ostatnými parametrami sa tieto oscilácie veľmi podobajú slnečným osciláciám.
(Nature, BBC, ESO, 5D)