NAGOYA. BRATISLAVA. Cesta okolo sveta na krídlach s pohonom Slnka sa preklenula do najťažšej a najnebezpečnejšej fázy. Revolučné lietadlo Solar Impulse 2 vzlietlo z japonského mesta Nagoya, aby preletelo cez Pacifik až na Havaj.
Po päťdňovom zdržaní pre nepriazeň počasia sa lietadlo vydalo na trasu, z ktorej niet cesty späť. Pri rýchlosti 70 kilometrov za hodinu bude trvať minimálne 5 dní a nocí, kým sa vo výhľade kokpitu objaví pevná zem, na ktorej možno bezpečne pristáť.
BREAKING NEWS: @andreborschberg is flying towards Hawaii. #LIVE on http://t.co/JIj9tHK6hl #futureisclean pic.twitter.com/SarYmeibXd
— SOLAR IMPULSE (@solarimpulse) June 29, 2015Na misiu pripravenýAndre Borschberg, 62-ročný švajčiarsky pilot podľa agentúry AFP tvrdí, že je na misiu pripravený. Riadeniu lietadla sa plánuje venovať po celú dobu v stiesnenom kokpite, kde si bude svoje svaly precvičovať jogou. Na spanie si vyhradzuje 20-minútové úseky v nočných hodinách.
Trasa bude musieť kopírovať poveternostnú mapu, aby lietadlo stihlo cez slnečný svit dňa nazbierať dostatok energie do zásoby pre nočnú fázu letu. Práve elektrická energia zo slnka je jediným energetickým zdrojom výpravy, ktorá má poukázať na to, že existujú ekologické alternatívy.
Tisíce solárnych článkovLietadlo Solar Impulse 2 má rozpätie krídel väčšie ako Boeing 747 zvaný Jumbo Jet, jeho hmotnosť je však iba 2,3 tony, čo zodpovedá osobnému automobilu. Vybavené je 17-tisícmi solárnych článkov, ktoré ukladajú energiu do akumulátorov na palube lietadla.
Cesta okolo sveta nadväzuje na 26-hodinový let z roku 2010, kedy jednoduchšia podoba lietadla s názvom Solar Impulse ukázala možnosti tejto nezvyčajnej dopravy. Tím stojaci za projektom píše vzrušujúci príbeh dejín ľudstva, ktorý je rovnako pútavý ako svetoznáme diela Julesa Verna.