SME

Prečo emotikony asi nikdy nenahradia písmo úplne

Špeciálnymi znakmi si uľahčujeme komunikáciu stále častejšie.

Emotikony sa prvýkrát objavili v Japonsku.Emotikony sa prvýkrát objavili v Japonsku. (Zdroj: Flickr - designmilk)

WASHINGTON. Keď v roku 2011 pridala spoločnosť Apple do klávesníc možnosť písať emotikony, asi nikto nepredpokladal, že viac ako polovica on-line konverzácií o pár rokov neskôr bude obsahovať tieto znaky.

Odvtedy sa emotikony začali označovať ako nový univerzálny svetový jazyk. Dvojbodku alebo bodkočiarku v kombinácii s opačnou zátvorkou poznajú a používajú mnohí. Podľa štatistík využívanie emotikonov rastie.

Samostatný jazyk? Ani náhodou

Emotikony alebo emoji, ako sa nazývajú po anglicky, vznikli v Japonsku s príchodom mobilných telefónov. Prvé modely iPhonov Japonci ani nechceli - neumožňovali pridávať emotikony.

Podľa vyjadrenia lingvistky Ariky Okrent pre Washington Post, emotikony nemôžu byť jazykom. „Emotikony sú milé, mám ich rada. Ale nie sú jazykom, skôr hádankou,“ hovorí Okrent.

Naráža tým na rozdielne pochopenie jednotlými ľuďmi. Niektoré emotikony majú odlišný význam pre dvoch ľudí z iného prostredia.

Napriek tomu vznikla nedávno iniciatíva - Emoji Translation Project, ktorá sa pokúša z emotikonov vytvoriť oficiálny jazyk.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/56/5647227/5647227.png?rev=2" author=""]Iniciatíva Emoji Translation Project sa pokúša z emotikonov vytvoriť oficiálny jazyk.[/content]

Emotikony nahrádzajú slová

Analytici z Instagramu sa pozreli na využívanie emotikonov v textoch pod fotografiami na sociálnej sieti obľúbenej najmä u mladšej generácie.

Ich zistenia sú pomerne prekvapivé. Prišli napríklad s hypotézou, že postupne nahrádzajú populárne skratky ako lol, omg alebo xoxo.

Toto sú najobľúbenejšie emotikony:

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/56/5647229/5647229.png?rev=2" author="Instagram"]Päť najčastejšie používaných emotikonov na sociálnej sieti.[/content]

Vedú introvetní Fíni

Vo Fínsku užívatelia Instagramu vo viac ako šesťdesiat percent prípadov v popisoch používajú emotikony.

Podľa analytikov sociálnej siete bude nejaké emotikony v budúcnosti obsahovať väčšina textov.

Napriek tomu, že v Japonsku prišli špeciálne znaky na svetlo sveta, v ich využívaní na Instagrame Japoncov predbehli nielen Fíni, ale aj Francúzi, Angličania alebo Nemci.

Vesmír spriatelených emotikonov

Semantická mapa emotikonov ukazuje, ktoré znaky majú k sebe najbližšie. Naľavo sú napríklad tie, čo sa týkajú jedla. Napravo hore zas týkajúce sa práce.

I keď ide o zjednodušenú 2D reprezentáciu, vzťahy medzi znakmi sú jasné a pochopiteľné. Pozrite sa, ktoré emotikony najviac súvisia s tými, ktoré používate.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/1/56/5647231/5647231.png?rev=2" author="Instagram"]Vesmír spriatelených emotikonov.[/content]

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Diskusia prezidentských kandidátov v RTVS.

Väčšina ľudí na Slovensku považuje kritické médiá za pilier demokracie.


Sedemnásťročný Denys Kostev po niekoľkých mesiacoch v ruskom zajatí.

Denys Kostev strávil takmer dva roky v ruských prevýchovných táboroch.


Anna Dohnalová a 1 ďalší
Premiér Robert Fico s ministrom obrany Robertom Kaliňákom v pozadí.

Fico má pravdu, nenávisť môže vyústiť do vraždy, už sa tak stalo.


Minister spravodlivosti Boris Susko.

U Suska namietajú prísne trestanie vysokopostavených úradníkov.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu