WASHINGTON, BRATISLAVA. Ak sa v e-mailovej schránke objaví správa s pribaleným škodlivým kódom, nemusí to znamenať, že hackeri lovia digitálne identity, heslá alebo hľadajú počítače, ktoré by sa stali súčasťou ich botnetov.
Americká komisia pre cenné papiere vyšetruje rozsiahly prípad podozrivých obchodov na burzách. Zo špehovania firiem upozorňuje jednu či viacero hackerských skupín, ktoré sa snažia získavať cenné informácie zo zákulisia podnikov. Tie zneužívajú na to, aby na burze získali konkurenčnú výhodu pre ostatnými s cieľom dosiahnuť zisk pri obchodovaní.
Hoci doposiaľ takéto prípady boli podľa BBC vždy spájané s vynášaním informácií priamo z prostredia firiem, teraz existuje vážne podozrenie, že za zbieraním dát sú hackeri. Preto komisia požiadala viacero spoločností, aby jej sprístupnili informácie o zistených prienikoch do ich firemných sietí.
Hackeri sa sústreďujú na taktiku, ktorá používa pre špehovanie nástroje, ktoré do počítačov vytypovaných ľudí dostáva prostredníctvom e-mailu. Sústreďujú sa hlavne na podniky z priemyselných odvetví, biotechnológie, zdravotníctva či farmácie. Práve v tomto segmente možno na trhu dosiahnuť výhodné zisky.
Hackeri budú s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzať z domácej pôdy, majú výbornú znalosť jazyka i trhovej problematiky. Dokážu sa orientovať v právnických dokumentoch. Analytici očakávajú, že aktivity tohto druhu budú narastať, pretože podobne ako pri priemyselnej špionáži, i tu možno získané informácie premeniť na peniaze.