CAMBRIDGE, BRATISLAVA. Kým vývojári intenzívne pracujú na tom, aby boli počítačové čipy čo najmenšie, James Newman z Cambridge sa vydal úplne opačným smerom. Vo svojom príbytku vyrába procesor, ktorý je dostatočne veľký na to, aby mohol každý pozorovať čo sa v ňom pri práci deje.
Jeho 16-bitový „mega procesor“ by mal vo finálnej podobe nadobudnúť formát 14-metrovej modulárnej tabule s výškou 2 metrov a hmotnosťou pol tony. Tá bude pozostávať zo 14-tisíc jednotlivých procesorov a 3500 lediek, na ktorých bude vidno jednotky a nuly, s ktorými každá časť procesora pracuje.
Ako starý sálový počítač
Kým v čipoch sú všetky tranzistory vtesnané na drobnom kúsku kremíkového substrátu, pri tomto projekte je každý osadený v samostatnom puzdre. Hoci celý projekt pripomína polovodičovú podobu starých sálových počítačov, Newman má jasný zámer.
Nik z nás sa nedokáže zmenšiť natoľko, aby sa dokázal pozerať čo sa deje v procesore, keď s dátami pracuje. Je však v našich silách, aby sme vytvorili procesor taký veľký, aby sme ho pri práci mohli sledovať a pochopiť. A práve to by mal podľa svojich plánov zavŕšiť ku koncu tohto roku.
Uplatnenie pri vzdelávaní
Doposiaľ podľa BBC investoval do projektu nielen kus svojho bungalovu, ale aj 20-tisíc libier. Verí, že jeho práca nájde uplatnenie pri vzdelávaní, kde budú môcť fanúšikovia elektroniky a technológií vizuálne pochopiť, ako jednotlivé časti procesora fungujú. Sám sa podľa svojich slov mnohému pri svojom projekte priučil.
Vybratý má už aj program, ktorý by chcel ako prvý na svojom počítači vyskúšať. Uvažuje o Tetrise a evolučnej simulácii matematika Johna Conwaya zo 70. rokov.