SME

Na Marse našli sklo. Chcelo to len trochu alchýmie

Sklo by mohlo uchovávať stopy po minulosti červenej planéty, dokonca náznaky života.

Vedci našli impaktové sklo (zelená farba) aj na dvadsaťkilometrovom kráteri Alga.Vedci našli impaktové sklo (zelená farba) aj na dvadsaťkilometrovom kráteri Alga. (Zdroj: NASA/JPL)

Malé nepravidelné kúsky. Pripomínajú časové kapsule, ktoré by mohli ukrývať dôležité tajomstvá o suchej a dnes aj studenej červenej planéte. Sú to kúsky, ktorými bývajú posiate svahy asi dvadsaťkilometrového krátera Alga na Marse. A týmito kúskami je sklo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Presnejšie, veľa skla. Vedci z Brownovej univerzity v USA totiž potvrdili, že na našom planetárnom susedovi sa nachádza málo priehľadný materiál, ktorý by mohol ukrývať toľko diskutované známky po marsovskom živote.

Stačil by trebárs náznak prítomnosti mikróbov, ktoré majú taký čudný metabolizmus, že sa dokážu do skla zavŕtať a zostať v ňom. Živé.

SkryťVypnúť reklamu

Výbuch v laboratóriu

Vytrvalým pomocníkom vedcov z Brownovej univerzity bola sonda Mars Reconnaissance Orbiter, neúnavne krúžiaca na obežnej dráhe okolo planéty.

Jej kamera CRISM je citlivým spektrometrom, ktorý dodáva na Zem informácie o geologickom zložení Marsu. Sklo však odhaliť nevedela. Na to bol potrebný laboratórny pokus, pri ktorom sa planetárni vedci zmenili na stredovekých alchymistov a vyrobili si v laboratóriu vlastný kráter.

Až potom – a po vytvorení programu, ktorý výsledky výbuchu zanalyzoval - mohli Kevin Cannon a John Mustard v časopise Geology oznámiť prelomový objav.

Vedci predpokladali už pred týmto objavom, že impaktové sklo musí existovať nielen na Zemi. Asteroidy a kométy, ktoré sa zrazia s planétami slnečnej sústavy, bývajú v mnohých prípadoch rozhodujúcou geologickou silou, ktorá formuje ich povrch.

SkryťVypnúť reklamu

Kde však zobrať dôkaz? Nástrojom určenia prvkov, vyskytujúcich sa vo vesmíre, je spektrálna analýza. Pretože každý chemický prvok má svoje špecifické spektrum, vedci identifikovali rôzne typy hornín na marsovskom povrchu. Museli však najskôr zachytiť ich spektrálne „otlačky prstov“ pomocou odrazených slnečných lúčov.

A v tom spočíva problém. Spektrum impaktového skla možno prečítať len ťažko. Matné materiály, napríklad skala, pohltia väčšinu slnečného žiarenia, takže v

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3RW5 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu