BRATISLAVA. Konferencia Globsec začínala ako startup a dnes patrí medzi päticu najlepších regionálnych podujatí svojho druhu.
Aj preto sa jej desiaty ročník na Fóre inovácie a kyberbezpečosti, ktorého exkluzívnym mediálnym partnerom je denník SME, sústredil na startupovú politiku krajín Vyšehradskej štvorky a ich vzájomnú spoluprácu.
Cieľom má byť podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Rastislava Chovanca vytvorenie sviežeho ekosystému, ktorý lokálnym startupom prinesie úspech a do regiónu priláka zahraničný kapitál.
„Iba výmenou skúseností sa dá prispieť k ekonomickému rastu a iba tak sa Slovensko môže stať kľúčovým startupovým hráčom,” opisoval Chovanec dôležitosť regionálnej spolupráce.
Globálne aj lokálne
Nie všetky krajiny v regiónesú však na tom rovnako. V Česku sa, napríklad, viac sústreďujú na export startupov do zahraničia, kým v Poľsku sú prioritami financovanie a podpora.
Riaditeľ budapeštianskeho iCatapultu Imre Hild zase odporučil vznikajúcim spoločnostiam, aby sa od začiatku zameriavali na globálny trh - pričom by mali vychádzať z lokálnej kultúry. Otvoria sa im nové možnosti bez potreby opúšťať domovskú krajinu.
„Táto časť sveta je známa svojou vysokou technologickou úrovňou, horšie je to pri budovaní biznisu,” naznačuje Hild možné problémy.
Vyšehrad 2.0
Vyšehradská štvorka však ani ako celok, ani ako jednotlivé krajiny neznamená na americkom trhu nič - pretože nemá vybudovanú značku.
Bývalý líder projektu We4Startups Peter Gažík vníma vzájomnú spoluprácu Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska za jediný spôsob ako dosiahnuť lepšie výsledky.
Reputáciu si v Sillicon Valley vybudovali skôr európske mestá ako Londýn, Dublin či Berlín, iba severské štáty zvyčajne vnímajú ako jednotný región.
Burton Lee zo Stanfordovej univerzity preto odporúčal vyriešiť problém neskorého prijímania nových technológií, lepší produktový dizajn a manažment.
„Všetko predávate na americký trh. No musíte vytvoriť najskôr dopyt na tom vlastnom a vybudovať si trh pre odbyt nových technológií,” predstavil Lee svoje návrhy pre možný Vyšehrad 2.0.