LONDÝN, PARÍŽ. Ochrancovia prírody pravidelne varovali, že budúcnosť Veľkej koralovej bariéry je ohrozená. Aj správa z roku 2014 upozorňovala, že stav najväčšieho koralového útesu na svete sa bude naďalej zhoršovať.
Tento rok však Austrália predložila OSN plán na zlepšenie jeho vyhliadok a zdá sa, že môže byť úspešný. Patrí tam zníženie znečistenia o 80 percent do roku 2025 či zrušenie rozhodnutia povoľujúceho skladovať vyťažený materiál v blízkosti bariéry.
Veľká koralová bariéra by sa tak mohla odstrániť zo zoznamu ohrozených miest svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
„UNESCO stanovilo ciele a zrejme ich bude veľmi pozorne sledovať,“ povedal podľa BBC Callum Roberts, morský biológ z Yorskej univerzity vo Veľkej Británii. Situácia bola podľa neho pred pár rokmi zložitá, keď vláda v Queenslande povolila priemyselný rozvoj pozdĺž Veľkej koralovej bariéry.
„Celý priemysel výrazne zredukovali. Vývoj útesu je dnes oveľa lepší ako pred dvoma rokmi.“
Veľkú koralovú bariéru zaradili na zoznam svetového kultúrneho dedičstva v roku 1981. Je najväčšou sústavou koralových útesov a ostrovov, ktoré sa tiahnu od severného cípu austrálskeho Queensladu po mesto Bundaberg na juhu krajiny.
Podľa OSN je to miesto s najväčšou biodiverzitou s obrovským vedeckým významom. O budúcnosti svetového kultúrneho dedičstva vrátane Veľkej koralovej bariéry sa bude rokovať v nemeckom Bonne na prelome júna a júla.
Autor: Denis Ballová