Houston 18. januára (TASR) - Astronauti na palube raketoplánu Columbia pokračovali dnes v sérii experimentov skúmajúcich vplyv beztiažového stavu na živé organizmy. Sedem členov posádky má v rámci 16-dňovej misie splniť viac než 80 vedeckých úloh, ktoré dlho čakali na príležitosť preniesť sa do vesmíru.
Pokým štyria z astronautov spali, traja ďalší vykonávali a sami sa stali objektmi experimentov zameraných na zistenie toho, ako ich počas vesmírneho letu ovplyvňuje rednutie kostí, obličkové kamene, ochabnutie svalov a oslabený imunitný systém.
Astronauti v laboratóriu letiacom 290 kilometrov nad zemským povrchom tiež pokračovali v pozorovaní rôznych živých tvorov ako mravce, včely, priadky morušové či potkany. U mravcov je cieľom zistiť, či budú v beztiažovom stave hĺbiť svoje chodbičky pomalšie.
Na palube sa nachádzajú aj rôzne kvety, kryštály, baktérie, huby a rakovinové bunky. Kvety sú súčasťou komerčných pokusov snažiacich sa stanoviť, ako na ich vôňu vplýva svetlo, voda, výživné látky a beztiaž. Predošlé experimenty ukázali, že vesmír môže ich vôňu zmeniť.
Na palube raketoplánu, ktorý sa vydal na svoju v poradí už 28. cestu do vesmíru vo štvrtok, sú dve ženy a päť mužov, vrátane veliteľa Ricka Bordmana a prvého Izraelčana vo vesmíre, stíhacieho letca Ilana Ramona.
Columbia je prvým raketoplánom za uplynulé tri roky, ktorý nesmeroval k Medzinárodnej vesmírnej stanici alebo Hubblovmu teleskopu. Späť na Zem sa má vrátiť 1. februára.