WASHINGTON. BRATISLAVA. Vytvoriť mapu našej galaxie je zrejme ťažšie, ako sa zdá. Predstavte si, že by ste mali nakresliť pôdorys domu a pritom by ste mohli byť len v kuchyni. Mohli by ste vyzerať z dverí, skúmať tiene, ktoré hádže nábytok, no nakoniec by ste aj tak nedostali ucelený obraz.
S rovnakým problémom zápasia aj astronómovia pri snahe správne nakresliť Galaxiu, našu Mliečnu cestu. Zem sa totiž nachádza približne v dvoch tretinách vzdialenosti od stredu k okraju. Hmloviny a hviezdy bránia nášmu výhľadu do všetkých častí.
Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vyvinuli novú metódu mapovania, ktorá využíva infračervený kozmický teleskop Wide-field Infrared Survey Explorer. Pomocou neho objavili viac ako štyristo hviezdnych škôlok zahalených v medzihviezdnom prachu.
„Poloha hviezd v nezreteľnom prachovom mraku komplikuje pozorovanie štruktúry celej galaxie,“ povedal vedúci výskumu Denilso Camargo z Federálnej Univerzite Rio Grande do Sul v Brazílii.
Výsledky skúmania podporujú hypotézu o štyroch ramenách našej Galaxie. Dve ramená – Perzea a Kentaura – sa zdajú dominantné a plné hviezd, rameno Strelca a takzvané Vonkajšie rameno sú síce plné plynu, no majú menej hviezdnych sústav.
Ak máte záujem pozrieť si mapu Galaxie vo veľkom rozlíšení, môžete tak spraviť na stránkach NASA.