BRATISLAVA. Našim deťom a ich deťom hrozí, že im planétu Zem necháme neobývateľnú. Súčasné generácie už nenávratne presiahli štyri z deviatich hraníc, ktoré vedci stanovili pre udržateľnosť života. V prípade ďalších sa blížime k dosiahnutiu určených limitov.
„Prekročenie týchto hraníc zvyšuje riziko, že ľudia nezvrátiteľne spravia zo Zeme menej pohostinné miesto,“ povedal vedúci štúdie profesor Will Steffen z Austrálskej národnej univerzity v Canberre. Na štúdii Planetárne hranice 2.0 spolu s ním pracovalo ďalších 17 uznávaných vedcov z rôznych odborov.
Výskum sa opiera o svoj predchádzajúci projekt z roku 2009, v rámci ktorého vedci stanovili deväť hraníc spojených s ľudskou činnosťou s vplyvom na stabilitu systému života na Zemi.
Nezvratné zmeny
Odborníci vo svojej štúdii publikovanej aj v magazíne Science tvrdia, že štyri z nich sme už definitívne prekročili a neexistuje cesta späť. Planéta a život na nej preto definitívne budú zápasiť s klimatickými zmenami, stratou rozmanitosti druhov, zamorením prvkami ako fosfor či dusík a zmenami krajiny, medzi ktoré sa ráta napríklad odlesňovanie.