SAN FRANISCO, BRATISLAVA. Najväčšia internetová encyklopédia nasadzuje celoplošné šifrovanie. Používatelia z celého sveta tak budú k jej obsahu pri tvorbe a čítaní pristupovať cez HTTPS protokol, ktorý je zárukou nenaštrbeného súkromia.
Firma po štyroch rokoch experimentovania s technológiami vyladila servery tak, aby všetok obsah servírovali výhradne cez silnú šifru. To má zamedziť nielen sledovaniu používateľov pri aktívnom používaní, ale zamedziť aj cenzurovaniu obsahu.
Doposiaľ bolo šifrovanie voliteľné, od nedele firma začala presmerovávať všetky požiadavky z USA na šifrovaný komunikačný kanál a postupne tak spraví aj pre zvyšok sveta.
Wikimedia sa tak pridala k iniciatíve všetkých veľkých internetových spoločností, ktoré začali chrániť svojich používateľov pred špehovaním. Google, Facebook či Yahoo sa chopili tejto stratégie po tom, čo vyšli najavo aktivity spravodajských služieb.
Vynútené šifrovanie môže podľa magazínu The Verge spomaliť odozvu na pomalých zariadeniach s obmedzeným pripojením k internetu, väčšina ľudí si žiadne zmeny nevšimne. Presmerovanie prebieha automaticky. Tento krok prichádza vo chvíli, čo USA nariadili všetkým štátnym webom, aby do konca roka 2016 nasadili rovnakú technológiu.