Washington 17. januára (TASR) - Predkovia dnešných vtákov z čias dinosaurov mali zaujímavý spôsob učenia sa letu. Mláďatá totiž krídla používali na šplhanie sa po stromoch a na beh, tvrdí americký vedec z Univerzity v Montane.
Kenneth P. Dial, šéf laboratória biologických letov, analyzoval spôsob, akým používajú vtáky krídla predtým, ako sa naučia lietať. Podľa neho dnešné vtáky z druhu, do ktorého patrí tetrov, moriak a jarabica, používajú krídla pár dní po vyliahnutí na lezenie po strmých svahoch alebo po stromoch v snahe uniknúť predátorom. Len čo sa u nich táto schopnosť vyvinie, od prvého vzlietnutia ich delí už len krôčik.
Operené dinosaury, ktoré sú pravdepodobne predchodcami dnešných vtákov, prechádzali po mnohé generácie rovnakým procesom vývoja. To viedlo k vzniku rôznych spôsobov lietania.
"Návyky, ktoré majú vtáčie mláďatá dnes, sú podobné tým, ktoré mali vypestované dvojnohé dinosaury. Majú masívne nohy, sú to bežci a liahnu sa na zemi," tvrdí Dial.
Podľa Diala vtáci-bežci nepoužívajú krídla na lietanie, ale na to, aby ich lepšie pritláčali k povrchu, po ktorom sa pohybujú. Toto im umožňuje rýchly pohyb aj po náročnejších svahoch.
Výsledky najnovšej štúdie uverejnil dnes vedecký časopis Science.
2 gs žab