SME

Škvrny Ceresu sú stále záhadou, ich počet pribúda

Vo vesmíre sme tento týždeň spoznali aj Saturnov neviditeľný prstenec a najosamelejšiu galaxiu.

(Zdroj: NASA/JPL-CALTECH/UCLA/MPS/DLR/IDA)

BRATISLAVA. Keď sa v polovici júla dostane sonda New Horizons k trpaslíčej planéte Pluto, jej zistenia môžu prepísať históriu našej slnečnej sústavy. Nové objavy však stále čakajú aj na bližších či vzdialenejších miestach vesmíru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1.Viac záhadných škvŕn

Sonda Dawn bude na svojej druhej obežnej trase okolo trpaslíčej planéty Ceres približne do konca mesiace. Prvé snímky z výšky 4400 kilometrov zatiaľ najdetailnejšie ukazujú záhadné svetelné škvrny na jej povrchu. V deväťdesiat kilometrovom kráteri je ich viac sústredených okolo dvoch väčších zhlukov.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci napriek tomu nevedia určiť ich pôvod. "Robia Ceres jedinečne iným od všetkého, čo sme doteraz v slnečnej sústave videli," hovorí v tlačovom vyhlásení Národného úradu pre letectvo a vesmír hlavný výskumník misie Dawn Chris Russell. Na povrchu Ceresu je na nových snímkach tiež vidno stopy po prúdení a zosuvoch pôdy.

pia19568_main-1041_res.jpg

FOTO - NASA/JPL-CALTECH/UCLA/MPS/DLR/IDA

2.Saturnov neviditeľný prstenec

Väčšina Saturnových prstencov sa skladá z kusov kamena a ľadu rôznych veľkostí. Pheobe, najväčší z nich je takmer neviditeľný. Tvoria ho malé častice tmavého prachu tenké ako ľudský vlas, ktoré pochádzajú z rovnomenného mesiaca, ktorý sa v prstenci nachádza.

Vedci o prstenci, ktorý sa dá pozorovať iba pomocou infračerveného svetla, vedia už od roku 2009. Až teraz však získali dostatok na dát, aby ho mohli bližšie spoznať. Začína šesť miliónov kilometrov od Saturnu a je viac ako 9,6 milióna kilometrov široký. Znamená to, že by doňho na šírku zmestilo vedľa seba 170 Saturnov.

SkryťVypnúť reklamu

392458main_spitzer20091006-full_res.jpg

FOTO - NASA/JPL

3.Najosamelejšia galaxia

Galaxia NGC 6503 je vesmírny samotár. Kým ostatné galaxie sa združujú v skupinách a hlukoch, NGC 6503 je na okraji prázdnej časti vesmíru. Takzvané "lokálne prázdno" sa ťahá cez 150 miliónov sveteľných rokov a okrem galaxií v ňom nie sú ani žiadne hviezdy.

NGC 6503 má asi tretinu veľkosti Mliečnej dráhy a nachádza sa od nej 18 miliónov sveteľných rokov. Červené škvrny na snímke sú rozptýlené plyny, modré oblasti obsahujú vznikajúce hviezdy a hnedé pruhy sú prachové častice.

hubble-lostinspace_res.jpg

FOTO - NASA/ESA/D. CALZETTI/H. FORD

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu