BRUSEL, BRATISLAVA. Ak padne podozrenie na to, že v softvéroch od Microsoftu sú zadné vrátka pre špehovanie, najlepšie je presvedčiť sa o situácii na vlastné oči. Takúto možnosť budú mať všetky vládne inštitúcie, ktoré vyšlú svojich špecialistov do Bruselu.
Microsoft tam podľa magazínu Digital Trends otvoril svoje nové Transparency Center, ktoré vyrastá po vzore podobného centra v Redmonde. Jeho služby sú dostupné pre všetky inštitúcie, ktoré sú súčasťou programu Microsoft Government Security Program. Ten od roku 2003 zoskupuje 42 vládnych agentúr z 23 krajín sveta.
Centrum umožňuje štúdium zdrojových kódov produktov Windows 8.1, Windows 7, Windows Vista, Microsoft Office, Windows Server Lync, SharePoint 2010, ku ktorým čoskoro pribudne aj pripravovaný Windows 10, ktorý vstúpi do obehu koncom júla.
Cieľom týchto aktivít je umožniť štátnym inštitúciám uskutočňovať bezpečnostné audity s podporou vývojárov, aby získali istotu že dáta, ktoré zveria počítačom so softvérmi od Microsoftu sú bezpečné.
Firma v priebehu rokov čelila viacerým obvineniam z toho, že napomáha USA špehovať svojich zahraničných rivalov, nikdy sa však takáto informácia nepotvrdia. Niektoré krajiny sa preto usilujú o vývoj svojich vlastných operačných systémov a kancelárskych balíkov, príkladom je Čína.