1.Farebné a toxické
V Brazílskom dažďovom pralese objavili sedem nových žabích druhov. Väčšinou merajú menej ako jeden centimeter a ich pestré farby naznačujú, že sú vysoko jedovaté. Patria tiež medzi najmenšie zemské stavovce. Ich prirodzené životné prostredie je však v ohrození a žaby sa samé nedokážu presťahovať.
2.Svaly citlivé na svetlo
Optogenetiku sme videli v akcií minulý týždeň pri chobotniciach, ktoré dokážu vidieť aj bez očí. Vedcom sa najnovšie podarilo vytvoriť sval, ktorý reaguje na svetelné podnety. Zatiaľ pracovali iba s myším hrtanom, no časom by takouto technikou mohli pomôcť ochrnutým, či ľuďom s ťažkosťami reči a dýchania.
3.Koniec páchnucim nohám
Bežné vložky do topánok podporujú klenbu alebo tlmia náraz. Vložku uGale ovládate smartfónovou aplikáciou, čím dokážete svoje nohy vetrať a ochladzovať stlačeným vzduchom, aby sa vám nepotili a nesmrdeli. Inteligentné vložky fungujú aj opačne, a vedia nohy zahriať, ak je niekomu zima.
4.História vírusov
Ľudia majú takzvanú imunologickú pamäť. Bunky imunitného systému si pamätajú všetky vírusy, s ktorými sa kedy stretli, aby pri ďalšom stretnutí proti nim bojovali účinnejšie. Vedcom sa podarilo navrhnúť krvný test, ktorý vie identifikovať všetky vírusy, s ktorými sa tieto bunky doteraz stretli. Využitie má napríklad pri porovnávaní, ako na choroby reagujú ľudia z rôznych častí sveta.
5.Googlom pod vodu
Pri príležitosti Svetového dňa oceánov obohatil Google mapovú funkciu Street View. Nové zábery umožňujú ponoriť sa pod hladinu a upozorňujú tak na rôzne spôsoby interakcie človeka s oceánmi. Funkcia je zameraná aj na sprostredkovanie prehľadu miery rybolovu na svete