SME

Ochránia mapy pamiatky Iraku?

Na území dnešného Iraku, medzi riekami Eufrat a Tigris, sa kedysi rozkladala Mezopotámia, miesto vzniku najstarších civilizácií Prednej Ázie. Sumeri tu vynašli koleso a vymysleli klinové písmo. Táto oblasť sa neskôr stala centrom židovských, kresťanských


Na snímke je zikkurat v meste Ur, jedna z najstarších stavieb tohto typu na svete. Nechal ho postaviť sumerský kráľ Urnammu, ktorý žil v rokoch 2112–2095 p. n. l. Zikkuraty slúžili ako podstavce na umiestnenie chrámov čo najbližšie nebesiam. FOTO – ARCHÍV

a moslimských dejín.

V Iraku je podľa odhadu archeológov asi desaťtisíc historických miest, mnohé z nich dodnes vedci nepreskúmali. Niektoré kultúrne pamiatky vznikli už v piatom tisícročí pred naším letopočtom (napríklad mesto Ur, považované za jedno z najstarších na svete).

Aby sa dalo toto kultúrne dedičstvo v prípade vojny s Irakom ochrániť, poverila americká vláda desiatky vedcov vypracovaním máp historických lokalít niekdajšej Mezopotámie. Tá bola osídlenými mestami doslova posiata. Babylončania, Asýrčania, Chaldejci, Sumeri a Semiti sa striedali vo vláde nad regiónom a vytvárali väčšinou krátko trvajúce ríše obdivuhodného rozsahu.

Ruiny ich historických miest ako Ur, Babylon, Kiš, Larsa, Ninive a Nippur sa vďaka suchému podnebiu zachovali až dodnes v prekvapujúco dobrom stave.

Keď tu začnú padať bomby, ohrozené bude nielen „dedičstvo malého národa, ale aj dedičstvo veľkej časti moderného sveta, vrátane USA“, varoval predseda americkej Rady pre kultúrnu politiku Ashton Hawkins a šéf Spolku riaditeľov múzeí umenia Maxwell Anderson.

Americká vláda vytvorila na jeseň minulého roku komisiu expertov z orientalistov a archeológov, ktorá má zostaviť zoznam kultúrnych pokladov v Iraku. Podľa odborníka na islam Charlesa Butterwortha z Marylandskej univerzity nechce byť vláda USA porovnávaná s afganským hnutím Taliban, ktoré v roku 2001 dalo zničiť známe sochy Buddhu v Bamijáne. Butterworth je na čele komisie od začiatku novembra spolu s profesorom archeológie MacGuireom Gibsonom z Chicagskej univerzity. Na inventarizácii kultúrnych pamiatok v Iraku pracuje už asi 40 vedcov, ktorí porovnávajú mapy starej Mezopotámie s dnešnými podkladmi a opierajú sa o archeologický výskum. Ich prácu sťažuje skutočnosť, že iracké vedecké zdroje sú často nepresné alebo dokonca nesprávne.

Mnohí vedci sú skeptickí, či sa dá kultúrne dedičstvo v Iraku chrániť. Existujú síce zbrane ako tzv. inteligentné bomby, ale táto technika funguje iba vtedy, keď existujú presné mapy cieľov, ktoré nemajú byť zasiahnuté.

Američania však majú vo svojich vlastných dejinách pozitívny príklad, ako sa k tejto úlohe postaviť – bývalého prezidenta Dwighta D. Eisenhowera. Počas druhej svetovej vojny vyzval svojich vojakov pred vylodením spojencov v Normandii v roku 1944, aby neničili kultúrne pamiatky, pretože sú „symbolom sveta, za ktorý bojujeme“.

(tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu