SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Jupiter pomohol zmerať rýchlosť gravitácie

Americkí vedci zmerali rýchlosť gravitácie a zistili, že je prakticky rovnaká ako rýchlosť svetla (presnejšie, že sa rovná 0,95 rýchlosti svetla s možnou chybou 20 percent). Určili tak jeden z posledných dosiaľ nezmeraných základných pojmov fyziky a ...


Počítačová simulácia vzniku Jupitera.

FOTO – REUTERS

Americkí vedci zmerali rýchlosť gravitácie a zistili, že je prakticky rovnaká ako rýchlosť svetla (presnejšie, že sa rovná 0,95 rýchlosti svetla s možnou chybou 20 percent). Určili tak jeden z posledných dosiaľ nezmeraných základných pojmov fyziky a súčasne znovu potvrdili správnosť Einsteinovej všeobecnej teórie relativity.


Najväčšia planéta Galaxie – Jupiter.

FOTO – ARCHÍV

Predchádzajúce pokusy zmerať gravitáciu neboli úspešné. Vedci sa pri nich márne snažili nájsť tzv. gravitačné vlny, čiže záchvevy časopriestoru, vznikajúce pohybom telies. Ed Fomalont z Národného rádioastronomického observatória v Charlottesville (Virgínia) a Sergej Kopeikin z Univerzity v Missouri (Columbia) išli inou cestou. Vypočítali, ako možno zmerať gravitáciu ľubovoľného veľkého telesa, keď sú známe jeho hmota a rýchlosť, akou sa pohybuje.

Takýmto telesom sa stal Jupiter, najväčšia planéta Slnečnej sústavy. V septembri 2002 ho vedci pozorovali rádiovým teleskopom, keď prechádzal presne medzi Zemou a vzdialeným kvazarom, vyžarujúcim silné rádiové vlny. Vďaka tomu, že gravitačná sila Jupitera zakrivila rádiové vlny z kvazaru, bolo možné zmerať rýchlosť gravitácie.

„Newton si myslel, že sila príťažlivosti je okamžitá, Einstein predpokladal, že sa pohybuje rýchlosťou svetla. No až dodnes ju nikto nezmeral,“ komentoval nový poznatok fyzik Sergej Kopeikin. (ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kandidát SPD na kancelára Olaf Scholz.

Voľby v Nemecku sa skončili. SPD tvrdí, že získala mandát na vládnutie.


a 5 ďalší 13 h
Podávanie vakcín vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Humennom.

Kedy sa už zbavíme celého tohto zlého sna?


Martin Pavelka 23. sep

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 25. sep
Severoatlantické dýzové prúdenie.

Polárny prúd spôsobuje aj záplavy.


24. sep
Skryť Zatvoriť reklamu