Cynthia Beallová z Case Western Reserve University v Clevelande odobrala vzorky krvi 236 osobám rôzneho veku, ktoré žijú v pohorí Simen. Ako napísala v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, všetky vzorky obsahovali podobné koncentrácie hemoglobínu a boli nasýtené kyslíkom tak dobre, ako u ľudí z nížiny. Zvýšená nebola ani hladina hormónu podporujúceho tvorbu krvi.
Tieto výsledky by neboli také zaujímavé, keby dotyčné osoby žili tesne nad úrovňou morskej hladiny. Ide však o ľudí celý život vystavených chronickému nedostatku kyslíka v dôsledku nízkeho atmosférického tlaku, konštatuje Beallová.
Tibeťania žijúci v asi štvortisícovej nadmorskej výške majú podobné hodnoty hemoglobínu ako ľudia v nížinách a etiópski horali, ale ich krv je slabšie nasýtená kyslíkom. Napriek tomu sa ich organizmus s drsnými podmienkami vyrovnáva bez problému. Obyvatelia Ánd zas kompenzujú nedostatok kyslíka vyššou koncentráciou hemoglobínu.
Zo štúdie podľa jej autorky vyplýva, že existujú tri spôsoby adaptácie ľudského organizmu na nedostatok kyslíka vo veľkých výškach. Úlohou vedcov bude zistiť, ako a prečo tieto spôsoby vznikli.
(tasr)