Na výstave Consumer Electronics Show v Las Vegas minulý týždeň aktivisti protestovali proti využívaniu práce väzňov pri recyklácii počítačov firmou Dell. FOTO – COMPUTERTAKEBACK.COM
osti venujú ekológii jednoznačne japonské firmy, za nimi nasledujú európske a ázijské a najviac zaostávajú americké.
Z veľkých producentov počítačov sa môže najlepším prístupom k ekológii tento rok pochváliť IBM, aj táto spoločnosť však získala v hodnotení len 32 z možných 68 bodov. Podobne ako mnohí konkurenti totiž napríklad v Spojených štátoch pri výrobe používa jedovaté látky, ktoré sú už v iných častiach sveta zakázané. Najhoršie dopadol najväčší svetový výrobca počítačov Dell.
Štúdia však nehodnotila len environmentálne správanie firiem, ale aj to, ako kvalitne o ňom svojich zákazníkov informujú. Na to doplatil napríklad európsky Philips, ktorý sa umiestnil v dolnej polovici rebríčka najmä pre chýbajúce údaje o využití rizikových látok na svojej webovej stránke.
Zvláštne ocenenie za uplynulý rok by si podľa odborníkov zaslúžila firma Apple, ktorá ako jediná verejne podporila návrh amerického zákona o vybudovaní infraštruktúry na recykláciu počítačov. Hewlett-Packard, Panasonic a Epson v minulom roku výrazne zlepšili nakladanie s elektronickým odpadom a rizikovými látkami.
Počítačové firmy a ekológia
Názov Skóre spoločnosti (maximum 68)
Uspela v teste
Fujitsu, Japonsko 35 * Nutné vylepšenia
Canon, Japonsko 33
IBM, USA. 32
Toshiba, Japonsko 31
Panasonic, Japonsko 30
Epson, Japonsko 30
Sony, Japonsko 30
Apple, USA 28 * Veľmi nízke hodnotenie
Hitachi, Japonsko 26
HP/Compaq, USA 23
Oki, Japonsko 22
Neuspeli
Dell, USA 19
Sharp, Japonsko 18
Samsung, Kórea 17
Philips, Európa 12
Acer, Taiwan 2
(Kompletná správa: www.svtc.org/cleancc/pubs/2002report.htm )