Microsoft minulý týždeň súhlasil, že zaplatí svojim zákazníkom z amerického štátu Kalifornia, ktorí si v rokoch 1995 až 2001 kúpili programy Windows alebo Office, viac ako miliardu dolárov odškodného. Urovnal tak súdny spor, v ktorom bol obvinený, že za počítačové programy účtoval premrštené sumy a zneužil tak svoje dominantné postavenie na trhu.
Microsoft musí vrátiť v prepočte asi 650 korún každému, kto si v priebehu uplynulých šiestich rokov kúpil operačný systém Windows, za každú kúpenú kópiu programu Excel dostanú ľudia naspäť 1000 korún a za Word 200 korún. Rozsudok sa týka len ľudí, ktorí si tento softvér kúpili v Kalifornii.
Peniaze budú vyplatené formou poukazov na nákup počítačov a softvéru od ľubovoľného výrobcu. Microsoft je povinný svojich zákazníkov informovať o možnosti vrátenia peňazí poštou, e-mailom aj inzerátmi v tlači. Ak suma preplatkov, o ktoré sa ľudia v priebehu nasledujúcich štyroch mesiacov prihlásia, nedosiahne stanovenú výšku 1,1 miliardy dolárov, dve tretiny zvyšných peňazí firma venuje kalifornským školám na nákup počítačov a zvyšnú tretinu si nechá. Dohodu musí ešte schváliť súd v San Franciscu.
Právny zástupca Microsoftu Brad Smith vyjadril potešenie nad tým, že firme sa podarilo právny spor konečne uzavrieť. V súčasnosti prebieha ešte niekoľko sporov v iných amerických štátoch aj v Európe, v ktorých je spoločnosť obvinená zo zneužívania svojho monopolného postavenia. Kalifornská žaloba v mene 13 miliónov zákazníkov však bola najväčšou z nich.
Znepokojenie nad rozsudkom vyjadrila nezisková organizácia Electronic Frontier Foundation, ktorá bojuje za „počítačové práva“ občanov. Ako povedal jej zástupca John Perry Barlow agentúre AP, Microsoft vyviazol zo sporu príliš ľahko a rozsudok ukazuje, že „v Spojených štátoch si môžete urovnanie súdneho sporu jednoducho kúpiť“.