LONDÝN, BRATISLAVA. Európski muži naprieč rôznymi krajinami, majú k sebe zjavne bližšie, ako sa zdá. Väčšina z nich totiž mala spoločného predka.
Európsky Adam síce nebol jeden, ale hneď traja. Podľa najnovšieho výskumu vedcov zverejneného v odbornom magazíne Nature majú až dve tretiny európskych mužov spoločných predkov.
Na základe analýzy chromozómu Y, ktorý je určujúci pre mužské pohlavie, väčšina Európanov patrí do troch genetických línií. Praotcovia žili niekedy medzi 3500 až 7300 rokmi.
Stále nie je úplne jasné, ako sa DNA týchto troch predchodcov mohla stať dominantná. Jednou z možností je, že sa do regiónu dostala prostredníctvom stepných nomádov zvaných Yamnayi.
Osídľovanie Európy
Najrannejšími „ľudskými“ obyvateľmi európskeho kontinentu boli Neandrtálci, ktorých postupne vytlačili prví anatomicky moderní ľudia Kromaňonci.
Znaky DNA oboch predchodcov súčasných Európanov je možné stále vysledovať. Rovnako však aj tretej skupiny Yamnayov.
Tí sa dostali do regiónu pred približne 4500 rokmi a priniesli so sebou vymoženosti ako kone, koleso a pravdepodobne aj indoeurópsky prajazyk. Práve ich technologická prevaha im dala výhodu nad inými vetvami praeurópanov.