BRATISLAVA. Ak sa ľuďom niekedy podarí kolonizovať Mars, budú sa pravdepodobne môcť tešiť z výhľadu na modrú polárnu žiaru.
Aurora vzniká pri kontakte slnkom zrýchlených elektrónov s magnetickým polom a atmosférou vesmírneho telesa.
Zemská atmosféra je bohatá na kyslík a preto sú polárne žiare na zemi väčšinou zelené a červené. Atmosféra červenej planéty sa skladá prevažne z oxidu uhličitého, ktorého molekuly zafarbujú auroru do modra.
Podľa portálu Tech Times je však v atmosfére aj trocha kyslíku, a v modrej sa preto občas môžu objaviť aj zelené a červené časti.
Doteraz sa nikomu nepodarilo vidieť polárnu žiaru na Marse voľným okom, iba v ultrafialovom svetle. Vedci Inštitútu planetológie a astrofyziky v Grenobli použili vákuovú komoru Planetarella, v ktorej napodobnili magnetické pole a atmosféru Marsu.
Pri ostreľovaní magnetizovanej guľe elektrónmi si všimli záblesky modrého svetla. Výsledky pozorovaní zverejnili v žurnále Planetary and Space Science.
Pravdivosť zistení by na budúci rok mohla potvrdiť spoločná misia Európskej vesmírnej agentúry a Federálnej vesmírnej agentúry Ruska - ExoMars Trace Gas Orbiter.