Je to takmer tretina buniek zdravej kože. U ľudí stredného veku sa zbláznia a urobia čosi, čo by sme mohli nazvať prvým krokom na ceste k rakovine.
Ukazuje to výskum, ktorý zverejnili vedci v magazíne Science. Vysoký počet zmutovaných kožných buniek prekvapil aj autorov štúdie z prestížneho Wellcome Trust Sanger Institute v Hinxtone pri Cambridgei, známeho z projektu mapovania ľudského genómu.
Nebezpečné UV žiarenie
Mnohé z mutácií DNA, ktoré sa končia rakovinou kože, vedci už poznajú. Na túto tému vyšlo veľa vedeckých prác, jedna z najvýznamnejších v roku 2012 v Nature (autormi bol tím z amerických centier výskumu rakoviny Broad Institute v Harvarde a Dana-Farber Cancer Institute v Bostone).
Genetická analýza 25 metastázujúcich melanómov vtedy ukázala, že cesta k agresívnej rakovine kože je jednoznačne dláždená zmenami, ktoré v bunke zanecháva ultrafialové žiarenie.
Okrem mutácií v génoch nazvaných BRAF alebo NRAS vedci našli aj zmutovaný gén PREX2, spájaný predtým s rakovinou prsníka.
Keď tento gén funguje normálne, bráni bunke v zhubnom raste. Keď ho bunka „odblokuje“, má voľnú cestu k nekontrolovateľnému deleniu.
Ako sa to začína?
Britskí vedci tentoraz nechceli mapovať gény zapojené do zhubného delenia. Mali na prvý pohľad skromnejší cieľ: zistiť, kedy urobí zdravá bunka prvé kroky smerujúce k rakovine kože.