Londýn 14. januára (TASR) - Na jeruzalemskej Chrámovej hore našli kamennú tabuľku s opisom plánov na opravu židovského chrámu kráľa Šalamúna. Fragment, ktorý izraelskí geológovia označili za pravý, pochádza z obdobia panovania židovského kráľa Joaša pred 2800 rokmi.
Ak je tabuľka skutočne autentická, potom je to prvý fyzický dôkaz, ktorý potvrdzuje biblické texty. Rovnako však môže prehĺbiť staré spory o časť historického Jeruzalema.
Sčernetý kus pieskovca objavili totiž moslimské úrady počas renovačných prác na komplexe mešity al-Aksá na Chrámovej hore, kde až do roku 70 nášho letopočtu stával židovský chrám, z ktorého sa zachoval jedine Múr nárekov. Chrámová hora je posvätným miestom pre židov i moslimov, a preto je jedným z najcitlivejších bodov v spore Palestínčanov a Izraelčanov o Jeruzalem.
Na tabuľke je vytesaný fenický nápis, podľa ktorého kráľ povedal kňazom, aby "vzali sväté peniaze, kúpili štvorcové kamene, trámy a meď a s vierou sa pustili do diela. Keď svoju prácu dokončia, Boh požehná národ". Tieto slová pripomínajú text z biblickej Knihy kráľov II.
Kamennú tabuľku skúmali odborníci z izraelského geologického inštitútu a dospeli k záveru, že je pravá. Uhlíková skúška ukázala, že pochádza z deviateho storočia pred naším letopočtom. Našli sa na nej aj mikroskopické fliačiky zlata, čo znamená, že možno bola umiestnená priamo v chráme.
Podľa popredného izraelského archeológa Gabriela Barkaia, ak je tabuľka skutočne autentická, je to senzačný objav.
Riaditeľ nadácie, ktorá spravuje komplex mešity, však popiera informácie, že tabuľka sa našla práve na Chrámovej hore.