Londýn 13. januára (TASR) - Známy fenomén El Niňo, ktorý sa pravidelne "formuje" v Tichom oceáne, nie je jediná klimatická variácia, ktorá má negatívne dôsledky na stav niektorých druhov rýb. Vedci objavili ďalšie periodické zmeny chladných a teplých období a nazvali ich: El Viejo - Starý muž a La Vieja - Stará žena, uvádza BBC.
El Niňo (Chlapec alebo aj Božie dieťa) je meteorologický jav, ktorý so sebou prináša búrky, dažde a otepľovanie vôd oceánu. Má tiež svoju búrlivú partnerku, ktorú vedci volajú La Niňa (Dievča). El Niňo prichádza každých šesť až sedem rokov a zvyčajne trvá asi 12 mesiacov.
Ďalší fenomén - nazvaný podľa tradície po španielsky La Mama - objavili začiatkom roka 2000 vedci americkej vesmírnej agentúry NASA pri pozorovaní Zeme satelitmi. La Mama sa opakuje približne každých desať rokov a je tiež súčasťou globálnych klimatických zmien.
No cyklus "starcov" - El Viejo a La Vieja - ktorí takisto spôsobujú striedavé ochladzovanie a otepľovanie vôd, trvá podľa vedcov až 50 rokov.
Prvý dôkaz poskytli prekvapujúce zmeny v rozložení jednotlivých druhov rýb v najväčšom svetovom oceáne. V 30. a 40. rokoch minulého storočia dominovali v Pacifiku sardinky. V 50. rokoch ich stav rapídne klesol a sardinky uvoľnili miesto sardelám. V 70. rokoch sa to obrátilo a k slovu sa opäť dostali sardinky, kým ich v polovici 90. rokov opäť nevytlačili sardely.
Vedci tieto údaje porovnali aj s informáciami o teplotách a o úrovni oxidu uhličitého v týchto obdobiach a dospeli k záveru, že v Tichom oceáne naozaj pôsobí klimatický cyklus, pri ktorom sa striedajú teplejšie - alebo sardinkové - obdobia s chladnejšími, sardelovými.
Vedci však zároveň tvrdia, že na potvrdenie tejto hypotézy bude potrebný ďalší výskum, a ak sa naozaj potvrdí, bude potom ešte treba zistiť, čo presne tieto cykly spôsobuje.
Zistiť príčiny tohto javu je dôležité z dvoch dôvodov - jednak kvôli ochrane rýb a ostatných morských živočíchov, a jednak kvôli doplneniu poznatkov o globálnom otepľovaní.
BBC lb ed