SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Ak by sa oblohou nespúšťali v početnom roji, ktokoľvek by sa nazdával, že ide o detskú hračku. Jednoduché plastové lietadielka s elektronikou na palube sa stanú novým výzvedným arzenálom amerického námorníctva.
Ambiciózny projekt Cicada zameraný na drony podľa magazínu Engadget nie je ani nákladný, ani technologicky zložitý. Jeho účinnosť spočíva v početnej letke malých ľahkých klzákov, ktoré do výšky vynesie lietadlo, balón alebo iná technika.
Vo chvíli, keď vo vzduchu naberú stabilitu, zamerajú svoje GPS koordináty a vyberú sa naprogramovaným smerom. Počas letu zbierajú senzormi z terénu informácie, ktoré odosielajú základni.
Kým prvá generácia cikád monitorovala len teplotu, vlhkosť, tlak vzduchu a meteorologické ukazovatele, nová bude vyzbrojená mikrofónmi a vibračnými senzormi, ktoré budú snímať aktivitu na zemi. Zachytiť môžu pohyb bojovej techniky, presuny jednotiek, ale aj rozhovory.
Tiché klzáky sa vzduchom pohybujú rýchlosťou 74 kilometrov za hodinu, svoj let riadia pomocou navigácie k predprogramovanému cieľu.
Kalkulácie sú priaznivé. Výroba jedného kusu nestojí viac ako 250 dolárov. Hoci ešte neprišli do každodennej praxe, vyslúžiť si stihli prezývku „mobil s krídlami“.