LONDÝN, PARÍŽ. V boji proti obezite zohráva cvičenie len malú úlohu. Oveľa dôležitejšia je zdravá strava.
Tvrdia to vedci v úvodníku časopisu British Journal of Sports Medicine. Podľa nich je cvičenie kľúčovým pri odvrátení chorôb ako je cukrovka, srdcové choroby či demencia, avšak jeho vplyv na obezitu je minimálny. Kľúčom pri obezite je totiž prebytok cukrov.
V článku medzinárodný tím expertov diskutoval o tom, či potraviny, sedavý spôsob života alebo kombinácia oboch sú zodpovedné za rastúci počet obéznych ľudí vo svete. Doktori uviedli, že množstvo cvičenia, ktoré praktizujeme, nemá takmer nič spoločné s obezitou.
„Obézný človek nepotrebuje ani za mak cvičenia, aby stratil váhu, potrebuje len menej jesť,“ uviedol podľa BBC kardiológ Aseem Malhotra. „Mojou najväčšou obavou sú správy pre širokú verejnosť, ktoré navrhujú, že môžeme jesť koľko chceme, ak cvičíme. Je to nevedecké a zlé. Nemôžete tým oklamať nezdravú stravu.“
Malhotra je kritikom potravinárskeho priemyslu, pričom tvrdí, že spoločnosti vyrábajúce potraviny a sýtené nápoje nesprávne zdôrazňujú, že fyzická aktivita a šport môžu ľudí uchrániť od obezity.
„Ľudia sa topia v neužitočných správach o držaní si zdravej hmotnosti prostredníctvom počítania kalórii a mnohí sa mylne domnievajú, že obezita je dôsledkom nedostatku pohybu,“ povedal podľa denníka Independent Malhotra.
Proti nadmernému priberaniu na váhe preto jedincom, ktorí radi cvičia, odporúča prijímať potraviny s vyšším obsahom tuku, ale s nižším obsahom cukrov a bielkovín.
„Tuk vrátane ketonóvých látok je, zdá sa, zdrojom energie pre cvičenie,“ povedal podľa Independent. „Je výživný, preto nepotrebuje náhradné alebo doplňujúce látky počas cvičenia a môže stimulovať formy cvičenia, ktoré najčastejšie robíme.“