MOSKVA, BRATISLAVA. Fínsky operačný systém Sailfish by mohol položiť základy projektu, na ktorého konci má byť mobilná platforma vyladená pre ruský trh. Krajina chce takýmto spôsobom znížiť svoju závislosť na USA.
Podobne ako Čína hľadá Rusko alternatívu k Androidu, ktorý ovláda 81 percent mobilného trhu v krajine. Je silne previazaný so službami firmy Google. Používatelia smartfónov a tabletov tak využívajú služby, ktoré podľa ruských úradov zbytočne konkurujú domácemu trhu.
Ruské ministerstvo telekomunikácií podľa denníka The Guardian dúfa, že sa mu podarí v spolupráci s fínskymi vývojármi vytvoriť nový mobilný operačný systém, ktorý by získal polovicu trhu. Pripúšťa spoluprácu aj s Čínou.
Podobné ambície má Rusko aj v segmente procesorových čipov. Len prednedávnom Moskovské centrum SPARC technológií uviedlo na trh počítače postavené na platforme Elbrus-4C. Hoci procesor používa vlastnú inštrukčnú sadu, vybavený je funkciou, vďaka ktorej si poradí aj so štandardným x86 kódom v reálnom čase.
V súčasnom svete narážajú americké technológie na dva problémy. Prvým je podozrievanie zo špehovania, čím krajina a jej domáce firmy môžu získavať konkurenčnú výhodu nad rivalmi z cudziny.
Druhým je vzájomné naviazanie produktov a služieb, čo pomáha najmä americkým spoločnostiam.