1.Kov ľahší ako voda
Pripomína špongiu, no v skutočnosti je akýmsi kovovým ementálom. Kov nazývaný syntaktická pena je zliatina horčíka prešpikovaná dutými guľôčkami karbídu kremíka. Má menšiu hmotnosť ako voda a dokáže ustáť vysoký tlak. Materiál vynašli vedci z Univerzity v New Yorku, podľa ktorých sa z neho dajú stavať aj lode.
2.Aj Európania sa miešali s Neandertálcami
Vedci si dlho mysleli, že naši predkovia sa s Neandertálcami krížili iba na blízkom východe, kadiaľ prechádzali z Afriky do Ázie a Európy. Ľudia a Neandertálci však spolu žili aj v Európe približne päťtisíc rokov, čo naznačuje, že sa mohli medzi sebou krížiť aj na iných miestach sveta.
Potvrdzuje to aj nález sánky muža starý 40-tisíc rokov v rumunských jaskyniach, ktorý patrí medzi najstaršie pozostatky dávnych Európanov. Až desať percent genómu kosti má neandertálsky pôvod, čo naznačuje, že muž zrejme mal pred štyrmi až šiestimi generáciami neandertálskych predkov.
3.Koľko energie potrebuje internet?
V roku 1992 sa na internete denne zdieľalo asi sto gigabajtov dát, v roku 2013 to už bolo 28-tisíc gigabajtov za sekundu. Spojené štáty spotrebovali na prevádzku datacentier 91 miliónov miliárd kilowatthodín a potrebnú energiu by vyrobili v 34 veľkých uholných elektrárňach.
Čítajte viac na Popular Science.
4.Fosílie hypotetických častíc
Pri veľkom tresku malo podľa vedeckých teórií vzniknúť rovnaké množstvo hmoty a antihmoty, pričom by navzájom anihilovala a vo vesmíre by zostalo iba svetlo. Pri zrode vesmíru však mohli vzniknúť aj čiastočky s jedným magnetickým pólom - takzvané monopóly a antimonopóly, ktoré sa tiež navzájom zničili a vytvorili hmotu a antihmotu.
V skutočnosti však vzniklo viac hmoty, vďaka čomu máme dnešný vesmír. Americkým vedcom sa však teraz podarilo nájsť náznaky po takomto procese - špirálovité magnetické polia, ktoré by mohli byť akýmisi fosíliami niekdajších monopólov.
5.Foodporn tanier
Kým sa niektorí vedci zaoberajú vznikom sveta, iní vývojári svoju pozornosť upriamujú na súčasné digitálne trendy. Mnohí ľudia si totiž najskôr to, čo navaria odfotia, až potom vychutnajú. V Izraeli na takéto účely vyvinuli dokonca dva špeciálne taniere. The 360 má otáčací základ na fotenie jedla a The Limbo zase zvýšenú zadnú stranu, aby mali všetky snímky jedla jednotné pozadie.