BRATISLAVA. Jupiterov mesiac Európa je vďaka svojmu podpovrchovému oceánu jedným z najvážnejších kandidátov na objav mimozemského života. Kľúčom k určeniu obývateľnosti môžu byť aj tmavé čiary na jeho povrchu.
Štúdia Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) naznačuje, že ich môže tvoriť morská soľ, ktorá sa vyskytuje aj v oceánoch na Zemi. Vďaka nej môžu vedci lepšie určiť chemické zloženie podpovrchovej vody mesiaca.
Výskumníci z NASA vytvorili v laboratóriu podobné podmienky, aké panujú povrchu telesa a pokus preto volajú Európa v plechovke. Chlorid sodný, bežnú kuchynskú soľ umiestnili do vákua s teplotou mínus 173 stupňov Celzia a bombardovali ju elektrónovým lúčom. Nahradili tak silnú radiáciu, ktorou zasahuje Európu Jupiterovo magnetické pole.
Po pár hodinách, čo sa podľa tlačového vyhlásenia NASA rovná približne storočiu na Európe, získali biele vzorky soli žltohnedú farbu - takú majú geologické prvky na povrchu mesiaca. Čím dlhšie boli vystavené radiácii, tým tmavšie sa zafarbili. Odmerané farebné spektrum sa zhodovalo s meraniami získanými vesmírnou misiou Galileo.
Výsledky naznačujú, že oceán a jeho dno na seba vzájomne pôsobia, čo môže byť dôležitým faktorom pri určovaní podmienok vhodných na život.