BRATISLAVA. Objavil sa niekedy v roku 1998. Záhadný signál na austrálskom rádioteleskope Parkes miatol astronómov. Raz alebo dvakrát do roka sa totiž objavili dáta, ktoré výskumníci nevedeli poriadne vysvetliť.
Až neskôr sa začali domnievať, že signál, ktorý dostal označenie perytóny, má zrejme pozemský pôvod. Nový výskum teraz po sedemnástich rokoch naznačuje, aký – a nie je to aktivita v atmosfére našej planéty, ako sa výskumníci pôvodne domnievali. Dôvodom je mikrovlnka určená pre zamestnancov.
„Vyriešili sme záhadu perytónov a zvýšilo sa naše presvedčenie, že FRBs sú skutočné,“ hovorí podľa magazínu Nature Emily Petroffová z melbournskej univerzity Swinburne, prvá autorka štúdie opisujúcej pôvod exotického signálu.
„Je dobré, že sme sa teraz perytónov zbavili a môžeme sa sústrediť na to, čo nás naozaj zaujíma.“
Vedci totiž skúmajú napríklad takzvané rýchle rádiové pulzy (FRB – fast radio burst), exotické signály, ktoré môžu pochádzať z iných galaxií. Otázkou je, čo ich spôsobuje.
Pri skúmaní týchto javov však narazili aj na iné čudné signály, ktoré ich dosiaľ miatli. Predpokladali, že príčinou môžu byť napríklad blesky. Keď však na rádioteleskop začiatkom roka nainštalovali nové zariadenie, zistili, že výsledky im skresľuje niečo úplne iné: mikrovlnka.
Podľa denníka Guardian sa tak dialo len v prípade, že jej dvierka otvárali ešte počas zohrievania jedla či kávy a v okamihu, keď bol rádioteleskop zároveň natočený istým konkrétnym smerom.
Astronómovia teraz zdôrazňujú, e podobných problémov môže byť čoraz viac. Dôvodom je rádiové a mikrovlnné znečistenie, ktoré spôsobujú mobilné telefóny, internet či wifi zariadenia.