SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Vďaka elektronickému smogu môžu mobily vydržať na jedno nabitie o tretinu dlhšie. Sľubuje to začínajúca firma Nikola Labs, ktorá chce spopularizovať technológiu prepožičanú z Ohio State University.
Koncept ráta s tým, že mobily počas svojej prevádzky vysielajú fragmenty neužitočných signálov, ktoré sa dajú zachytiť plošnými cievkami a premeniť na energiu použiteľnú na dobíjanie akumulátora. Je to, ako keď v nálepke mobilu blikajú ledky, tentokrát však so skutočným úžitkom.
Podľa magazínu TechCrunch firma očakáva pomoc od drobných investorov spomedzi majiteľov nového iPhonu 6, ktorí by boli ochotní zaplatiť 99 dolárov za takéto príslušenstvo. Ak technológia uspeje, môže byť dostupná aj pre ostatné modely smartfónov.
Podobné zariadenia sa na technologických veľtrhoch objavujú už niekoľko rokov. Všetky využívajú potenciál rádiového žiarenia WiFi hotspotov, mobilov a ostatných zariadení, aby ich premenili na použiteľnú formu energie.
Nik však neskúmal, aký vplyv môže mať takýto trend na spotrebu zariadení emitujúcich žiarenie či na kvalitu signálov pri komunikácii zariadení.
TIP: Vyberte si mobilný telefón na základe odborných recenzií a porovnajte jeho ceny v obchodoch na Recenzie.sme.sk.